rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

ECIKS dėnon dhunėn nė Kosovė

Komunikatė pėr shtyp

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn
Vjenė, 22 mars 2004ECIKS dėnon dhunėn nė Kosovė

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) dėnon ashpėr dhunėn e ditėve tė fundit nė Kosovė. Dhuna ndėretnike dhe sulmet ndaj monumenteve fetare si nė Kosovė, ashtu edhe nė Serbi janė tė papranueshme dhe tė dėnueshme.

ECIKS u shpreh ngushėllimet e veta mė tė thella tė gjitha familjeve tė viktimave.

Dhuna e manifestuar dhe sulmet ndaj KFOR-it, SHPK-sė dhe policisė sė UNMIK-ut i bėjnė dėm interesave tė Kosovės dhe janė nė kundėrshtim tė plotė me aspiratat e popullit tė Kosovės.

Ngjarjet e ditėve tė kaluara dėmtojnė rėndė edhe ekonominė kosovare dhe marrdhėniet ekonomike tė Kosovės me botėn e jashtme.

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn konsideron se gjendja e rėndė ekonomike dhe sociale, si dhe zhagitja e zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės janė disa prej arsyeve kryesore tė shpėrthimit tė dhunės nė Kosovė. Pa zgjidhje te statusit pėrfundimtar nuk mund tė ketė zhvillim tė mirėfilltė ekonomik e social, por as stabilitet politik.

ECIKS ēmon lart angazhimet e institucioneve kosovare, posaēėrisht tė Qeverisė sė Kosovės nė ndaljen e dhunės dhe stabilizimin e situatės. Krijimi i fondit nga ana e Qeverisė sė Kosovės dhe ndarja e shpejtė e mjeteve pėr riparimin dhe rindėrtimin e menjėhershėm tė objekteve tė djegura gjatė ditėve tė kaluara dėshmon pėrcaktimin e njėmendtė tė saj pėr tejkalimin e krizės.

ECIKS poashtu vlerėson lart kontributin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr rikthimin e qetėsisė nė Kosovė dhe pėrkushtimin e saj afatgjatė pėr tė ardhmen e Kosovės.

Mediave vendore dhe ndėrkombėtare ju bėjmė ftesė qė t’i pėrmbahen etikės gazetareske dhe t’i kontribuojnė stabilizimit tė gjendjes pėrmes raportimeve korrekte e tė paanshme.

Investitorėt potencial i ftojmė qė tė mos e humbin besimin nė tė ardhmėn e Kosovės dhe tė mos tėrhiqen nga ky vend.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

50 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri
Pėr 40 vjet do tė dyfishohet popullsia e Kosovės
Maqedoni: USAID 1,5 milion dollarė kredi pėr NVM-tė
Integrimi ne BE, nis liberalizimi i investimeve
Bursa e Tiranės: prezanohet strategjia pėr zhvillimAnalizat e Fundit

Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
Uji mineral i Evianit dhe samuni i SelanikutPublikimet e deritashme

Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail