rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Qetėsohet situata nė Kosovė


Prishtinė, 19 mars 2004 - Pas protestave disaditėshe qė anė e mbanė Kosovės shkaktuan 31 tė vdekur dhe mbi 600 tė lėnduar, sot raportohet tė jetė njė ditė mė e qetė. Nėpėr shumė qendra tė Kosovės ėshtė kthyer rendi dhe qetėsia publike dhe forcat e KFOR-it nė bashkėpunim me SHPK-nė dhe policinė e UNMIK-ut kanė vėnė pėrsėri kontrollin.

Nga orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm ka filluar punėn edhe aeroporti i Prishtinės. Sipas pėrgjegjėsve tė aeroportit, fluturimet do tė zhvillohen nė oraret normale, tė parapara mė parė, pėrveq se aerporti sot do tė jetė tejet I ngarkuar edhe me fluturime ushtarake.

Qetėsimi i situatės pasoi dje pas intervenimit tė Kryeministrit tė Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi, i cili sė bashku me disa ministra tė tjerė u apeloi demonstruesve ne lagjen Veternik tė Prishtinės qė tė ndalin protestat dhe tė kthehen nėpėr shtėpitė e tyre, pėr t’i lėnė hapsirė institucioneve tė Kosovės dhe atyre ndėrkombėtare qė tė kryejn punėn e vet. Tė gjitha institucionet e Kosovės kanė dėnuar aktet e dhunės dhe poashtu kanė apeluar te qytetarėt qė tė pėrmbahen nga kėto akte, tė cilat mė sė shumti i shkaktojnė dėm popullit tė Kosovės dhe ardhmėrisė sė tij.

Nė ndėrkohė Komanda e NATO-s ka filluar me dėrgimin e trupave shtesė nė Kosovė nga komponenti i saj strategjik rezervė dhe nga kontigjentet e SFOR-it nė Bosnjė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

50 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri
Pėr 40 vjet do tė dyfishohet popullsia e Kosovės
Maqedoni: USAID 1,5 milion dollarė kredi pėr NVM-tė
Integrimi ne BE, nis liberalizimi i investimeve
Bursa e Tiranės: prezanohet strategjia pėr zhvillimAnalizat e Fundit

Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
Uji mineral i Evianit dhe samuni i SelanikutPublikimet e deritashme

Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail