rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM akuzohet se po ndikohet nga Beogradi


Prishtinė, 11 mars 2004 - Drejtori i Institutit “Riinvest”, Muhamet Mustafa, tha se AKM nuk duhet ta konsiderojė veten tė gjithėpushtetshme dhe tė vetėmjaftueshme. Pėrfaqėsuesit e institucioneve kosovare, shoqėria civile dhe ekspertėt e pavarur akuzuan tė martėn Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) se po ndikohet nga Beogradi zyrtar lidhur me menaxhimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė.
Muhamet Mustafa, drejtor i Institutit “Riinvest”, tha se qėndrimet e qeverisė sė Serbisė nė njėfarė mėnyre po reflektohen nė procedurat e reja tė privatizimit, tė cilat janė hartuar nga AKM-ja.

Mustafa i bėri komente gjatė njė tryeze tė organizuar nga “Riinvesti” lidhur me ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė.
Mendim gati tė ngjashėm me drejtuesin e “Riinvestit” kishte edhe Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė dhe anėtar i qeverisė nė bordin e AKM-sė.

“Me ndikimin qė bėn Beogradi nė procesin e privatizimit do tė largohen tė gjithė investitorėt e brendshėm dhe tė jashtėm”, - tha Jakupi.

Ministri i Tregtisė, duke folur nė emrin e tij personal, tha se zgjidhja e vetme pėr procesin e privatizimit do tė ishte ndėrrimi komplet i bordit tė AKM-sė. Ai nuk dha shpjegime se nga kush do tė duhej tė pėrbėhej nė tė ardhmen ky bord.

Javėn e kaluar Harri Holkeri, pa pėlqimin e qeverisė dhe bordit tė AKM-sė, ka autorizuar shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorff, qė tė nėnshkruajė 11 kontratat pėr shitjen e ndėrmarrjeve nga raundi i dytė, qė tė vazhdojė me raundin e tretė tė privatizimit, si dhe tė fillojė pėrgatitjen e draftit pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit. Kėto vendime ende nuk janė konkretizuar.
Privatizimi nė Kosovė ėshtė bllokuar mė 5 tetor tė vitit tė kaluar me njė vendim tė Nikolaus Lambsdorff, i cili ka shkaktuar thyerje tė mėdha midis administratės ndėrkombėtare dhe qeverisė.

Muhamet Mustafa tha se ndėrprerja e procesit tė privatizimit ka dėrguar sinjale dekurajuese te investitorėt potencialė dhe nė pėrgjithėsi e ka dėmtuar imazhin e Kosovės.

“Transparenca e AKM-sė ndaj parlamentit, donatorėve dhe sidomos opinionit, ndonėse ishte proklamuar si parim kyē i punės sė AKM-sė ishte nė nivel tejet tė ulėt”, - tha ai dhe shtoi se AKM dhe UNMIK-u nuk kanė ndėrtuar qėndrim tė qartė pėr t’u mbrojtur nga paditė serbe pėr privatizimin.
“AKM nuk duhet ta konsiderojė veten tė gjithėpushtetshme dhe tė vetėmjaftueshme”, - tha Mustafa.

Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor i AKM-sė, gjatė tryezės sė sotme pėrcolli propozimet e drejtoreshės sė AKM-sė Mari Fucci-t pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit tė cilat janė nė dikutim. Shumica e kėtyre propozimeve janė bėrė prej kohėsh publike nga mediat.

Esenca e kėtyre propozimeve ishte transferimi i tė gjitha obligimeve tė ndėrmarrjes shoqėrore nė ndėrmarrjen e re.
Qė nga ardhja e Lambsdorff dhe Fucci-it nė krye tė AKM-sė, para 6 muajsh, procesi i privatizmit nuk ka lėvizur asnjė hap pėrpara, ndėrsa kundėrthėniet midis ndėrkombėtarėve dhe vendorėve sa vijnė dhe thellohen.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

50 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri
Pėr 40 vjet do tė dyfishohet popullsia e Kosovės
Maqedoni: USAID 1,5 milion dollarė kredi pėr NVM-tė
Integrimi ne BE, nis liberalizimi i investimeve
Bursa e Tiranės: prezanohet strategjia pėr zhvillimAnalizat e Fundit

Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
Uji mineral i Evianit dhe samuni i SelanikutPublikimet e deritashme

Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail