rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kriminaliteti: dėme tė rėnda ekonomike pėr Gjermaninė

Qoftė nė formėn e piraterisė sė prodhimeve, spiunazhit ekonomik apo edhe tė grabitjes sė njė banke, kriminaliteti i dėmton firmat dhe ndėrmarrjet nė forma nga mė tė ndryshmet. Pėr kėtė nuk tė habit fakti qė shumė pėrfaqėsues tė degėve tė ndryshme tė industrisė kanė krijuar njė shoqatė pėr siguri nė fushėn e ekonomisė. Kjo kėrkon prej politikės dhe administratės mė tepėr anagazhim kundėr kriminalitetit.

Dėmet e shkaktuara prej kriminalitetit i kushtojnė ekonomisė disa miliarda. Pėr kėtė problemi i sigurisė nė fushėn ekonomike vazhdon tė jetė tepėr i rėndėsishėm, theksoi Bertold Schweigler, kryetar i Shoqatės pėr siguri nė fushėn e ekonomisė. Ndėr problemet ai veēoi grabitjet, vjedhjet, spiunazhin nė fushėn e industrisė, falsifikimet e parave, mashtrimin, prodhimet plagjiate, korrupsionin, kriminalitetin nė sektorin e komunikimit elektronik si dhe kriminalitetin e organizuar.

Zėvendėskryetari i Shoqatės pėr siguri nė fushėn e ekonomisė, Michael Sorge, tėrhoqi vėmendjen se pas njė rėnieje nė vitet 1993 deri 2000 kriminaliteti nė Gjermani po shėnon sėrish rritje. Nė mėnyrė tė veēantė janė shtuar vjedhjet dhe kriminaliteti ekonomik, e sidomos nė radhėt e tė rinjve.

"Kjo do tė thotė se mbikqyrja e zonave publike nė disa zona tė caktuara tė qyteteve duhet tė shtohet. Tė tilla janė rrugėt tregėtare, qendrat tregėtare, sheshet publike, mjetet e transportit publik, tė cilat ndikojnė edhe nė ndjenjėn personale tė sigurisė apo pasigurisė tė gjithkujt," - tha Sorge.

Sorge theksoi se gjendja e sigurisė ėshtė me rėndėsi edhe pėr ēėshtjen nėse firmat vendosin qė t'i ndėrtojnė filialet e tyre nė kėtė apo atė zonė. Kjo sidomos sa u pėrket ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme.

Njė aspekt tjetėr ėshtė fakti se koncernet gjermane vazhdojnė tė jenė nė qendėr tė vėmendjes sė shėrbimeve sekrete tė vendeve tė ndryshme si dhe tė konkurrencės. Dėmi ekonomik i veprimtarisė sė spiunazhit nė sektorin e teknologjisė nuk mund tė pėrllogaritet me saktėsi, por mendohet se shkon nė miliarda. Prej veprimtarive tė tilla nuk janė tė prekura vetėm ndėrmarrjet e mėdha, por edhe ato tė mesme apo tė vogla qė prodhojnė artikuj specialė.

Pozitivisht nė raportin vjetor tė Shoqatės pėr siguri nė fushėn e ekonomisė vlerėsohet fakti qė si rrjedhojė e masave mė tė mira tė sigurisė, numri i grabitjeve tė bankave ka rėnė. Po ashtu rėnie ka shėnuar edhe numri i grabitjeve tė automjeteve qė transportojnė para, por rastet e kėtyre grabitjeve janė bėrė edhe mė brutale. Njė problem tė madh pėrbėjnė vjedhjet e paketave postare, tė cilat kapin nė Evropė shifrėn e rreth 30 miliardė eurove.

Sa u pėrket rasteve tė korrupsionit, mashtrimit dhe shpėrdorimit tė postit nė sektorin ekonomik hetuesia zbuloi nė Gjermani vitin e kaluar 90.000 raste. Prej tyre ėshtė shkaktuar njė dėm prej 4,5 miliardė eurosh. Sipas njė studimi njė ndėr 20 personat e akuzuar pėr delikte tė tilla ka qenė pjesėtar i stafit drejtues tė koncerneve apo ndėrmarrjeve.

ECIKS / DWelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Buxheti 2005: 714 milion euro
Kosova drejt pavarėsisė
Qeveria do ta diskutojė nė detaje draftin e buxhetit
Busek shpreh frike nga vendimi i njėanshėm i SHBA-ve
Miratohet marreveshja per aftesimimin e te rinjveAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail