Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Zgjerohet rruga Prishtinė – Aeroport (Sllatinė)


Prishtinė, 30 janar- Rrėmuja qė shkaktohet nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Pejė, nga Fushė- Kosova deri nė Sllatinė, ka bėrė qė pasagjerėt e Aeroportit Ndėrkombėtar Prishtina tė humbin mė shumė nė udhėtimin Prishtinė -Aeroport sesa nė fluturimet me aeroplanė. "Sa herė udhėtoj jashtė vendit, gjithmonė nisem tri orė para se tė fluturojė aeroplani. Mė ka ndodhur qė t'i humb deri nė dy orė nė rrugėn 15 kilometra tė gjatė nga Prishtina deri nė aeroport", thotė juristi Skėnder Rrahmani, i cili, pėr shkak tė natyrės sė punėve qė kryen nė njė kompani, udhėton shpesh jashtė vendit.

Mirėpo, sipas Shefki Ukajt, zėdhėnės nė Ministrinė e Transportit dhe tė Postė- Telekomunikacionit, evitimi i rrėmujės nė atė aks rrugor ėshtė njė nga prioritetet e ministrisė. "Ėshtė vendosur qė aksit rrugor deri nė Sllatinė t'i shtohet edhe njė shirit asfalti, pėr ta evituar kaosin nė komunikacion. Jemi nė fazėn e pėrgatitjes sė tenderit, i cili sė shpejti do tė shpallet". Sipas zėdhėnėsit, duhet tė kalojnė 52 ditė nga shpallja e tenderti pėr plotėsimin e kushteve ligjore tė shpalljes sė fituesit. "Shpresoj se kompania qė do ta fitojė tenderin, nė pranverė do t'i fillojė punėt pėr zgjerimin e rrugės", tha Ukaj.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Kosmocell do tė menaxhohet nga kosovarėt
Qeveria ka mundėsi tė shpejtojė ndėrtimin e autostradės
„Kosova C“ kalon nė fazė tjetėr
Prishtina pa rrymė
BNP Paribas ia mėsyn KosovėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (shtator 2006)

 


Eciks E-mail