Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Botėrore zhbllokon financimin pėr TEC-in e Vlorės


Tiranė, 28 janar 2007 – Banka Botėrore ka hapur dritėn e gjelbėr pėr fillimin e punimeve qė do tė mundėsojnė ndėrtimin e termocentralit (TEC) tė Vlorės. "Burime zyrtare nga BB kanė pohuar se pėrfaqėsia e Bankės Botėrore nė Shqipėri ka dhėnė formalisht aprovimin pėr fillimin e punimeve, duke nėnkuptuar edhe gatishmėrinė e saj pėr tė filluar disbursimin periodik tė fondeve tė korduara nga ajo pėr zbatimin e projektit", shkruan gazeta "Shqip". Kjo, sipas kėsaj gazete, ka bėrė qė KESH dhe kompania fituese qė do tė ndėrtojė TEC-in, tė nėnshkruajė pasditen e sė premtes kontratėn paraprake pėr fillimin e punimeve, tė cilat parashikohen nė periudhėn mars-prill tė kėtij viti. Lajmin e ka konfirmuar edhe drejtori i Divizionit tė Shpėrndarjes nė KESH, Muharrem Stojku, i cili ka bėrė tė ditur pėr mediat nėnshkrimin e kontratės mes drejtorit tė pėrgjithshėm tė KESH-it, Andi Beli, dhe pėrfaqėsuesit tė kompanisė italiane "Maier Inginering". "Doja tė theksoja se sapo mora lajmin qė ėshtė nėnshkruar kontrata pėr ndėrtimin e TEC-it tė Vlorės, e cila ishte e paralajmėruar qė do tė nėnshkruhej brenda muajit janar", ka thėnė Stojku. Vetėm pak ditė mė parė, drejtori i firmės "Maier Inginering" ka qenė nė Tiranė pėr tė pėrfunduar me KESH-in pėrpilimin e dokumenteve tė kontratės qė do t'u dorėzoheshin bankave financuese. TEC-i i Vlorės do tė realizohet me njė financim prej 92 milionė euro, do tė ketė njė fuqi 90 MW dhe pritet tė pėrfundojė brenda 24 muajsh.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Kosmocell do tė menaxhohet nga kosovarėt
Qeveria ka mundėsi tė shpejtojė ndėrtimin e autostradės
„Kosova C“ kalon nė fazė tjetėr
Prishtina pa rrymė
BNP Paribas ia mėsyn KosovėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (shtator 2006)

 


Eciks E-mail