Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kriza nė Shqipėri mund t’i aktivizojė reaktorėt


Sofje, 14 janar 2007 – Problemet energjetike qė po kalon Shqipėria po pėrdoren nga politika dhe mediat bullgare si njė argument i fortė, pėr t'i kėrkuar Bashkimit Evropian rivėnien nė punė tė reaktorėve bėrthamorė nė Kozloduy. Sipas agjencive greke dhe bullgare tė lajmeve, Qeveria e Sofjes ka shtuar presionet ndaj Brukselit, duke shfrytėzuar situatėn energjetike nė Shqipėri. Centralet nė Bullgari janė mbyllur mė 31 dhjetor tė vitit 2006, duke shkaktuar nė tė gjithė rajonin mungesė tė theksuar tė energjisė elektrike. Qeveria bullgare miratoi mbylljen mė 31 dhjetor tė dy reaktorėve bėrthamorė nė centralin e Kozloduy, sipas direktivave tė Bashkimit Evropian, nė tė cilin Bullgaria u anėtarėsua me tė drejta tė plota nga data 1 janar e vitit 2007.

Qeveria e Bullgarisė do t'i bėjė presion Bashkimit Evropian pėr tė rihapur sėrish dy reaktorėt bėrthamorė tė prodhimit tė energjisė, dhe sidomos stacionit mė tė madh tė Lindjes Kozloduy. Agjencia bullgare Fokus News konfirmoi nė njė lajm tė saj se Qeveria bullgare ka treguar si arsye krizėn ballkanike tė energjisė dhe sidomos kėrkesėn nė rritje pėr eksport qė vinte nga Greqia dhe Shqipėria. Agjencia citon burime nga qeveria e Sofjes, ku thuhet se nga kjo varet edhe Maqedonia, Rumania, Serbia, Kosova dhe Turqia. Ministri bullgar i energjisė do t'i bėjė njė kėrkesė Brukselit nė ditėt nė vijim.

Ministri i energjisė Rumen Ovcharov, deklaroi pėr agjencinė Reuters se, "Shqipėria po pėrballet me njė krizė tė rėndė energjetike, dhe po ashtu edhe Maqedonia dhe Kosova. Komisioni evropian nuk mund tė bėjė njė sy qorr e njė vesh shurdhėr para kėtij fakti", tha ai.

Stacionet bėrthamore bullgare kanė pėrmbushur deri tani deri 80 pėr qind tė tė gjitha nevojave energjetike nė Ballkan.


ECIKS / LAJM
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Austriakėt synojnė kompletimin e pakos ballkanike
Hapet gara pėr operator tė dytė
Tė brengosur pėr viza bullgare
Termocentrali i padėmshėm
Austriakėt ndihmojnė nė fushėn e energjetikesAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (shtator 2006)

 


Eciks E-mail