rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministrat e jashtėm tė BE-sė diskutojnė Kosovėn


Bruksel, 21 shkurt 2005 - Shefi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Soren Jessen Petersen tė hėnėn nė Bruksel ka takuar pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian, me tė cilėt ka diskutuar pėrparimet e arritura nė Kosovė nė tre muajt e fundit.

Vizita e zotit Jessen-Petersen nė Bruksel realizohet, njėkohėsisht me atė tė presidentit amerikan, George W.Bush, i cili siē mėsohet, nė mesin e ēėshtjeve qė do tė diskutojė me kolegėt e tij evropianė, do tė jetė edhe problemi i Kosovės.

Jessen Petersen ka diskutuar me Kėshillin e Ministrave tė BE-sė mėnyrat e ndihmesės qė ai mund t'i japė Kosovės gjatė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė saj dhe nė veēanti, ndihmėn qė BE-ja mund ta japė pėr Kosovėn pas zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar.

Ēėshtja e Kosovės ndėrkaq, kėtė vit ndodhet nė krye tė agjendės sė bashkėsisė ndėrkombėtare, nė mesin e pesė problemeve kryesore ndėrkombėtare qė, thuhet se do zgjidhje konkrete.

Duke folur nė Bruksel, Havier Solana, shefi i politikave tė jashtme tė BE-sė tha,

"Mendoj se nė Kosovė diēka duhet tė fillojė tė lėvizė, nė vitin 2005, nė pjesėn e dytė tė kėtij viti. Nė pjesėn e parė tė vitit duhet tė vazhdojė puna pėr pėrmbushjen e standardeve, qė nė fund tė fundit ėshtė respektimi i minoriteteve, multietniciteti etj," tha zoti Solana.

Petersen nė Bruksel dhe mė vonė gjatė javės edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė ku do tė paraqesė raportin pėr standardet, do tė vazhdojė tė kėmbėngulė nė fillimin e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės gjatė kėtij viti, pėr tė ndihmuar proceset nė Ballkan.

ECIKS /BBC Albanian
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

UNMIK: Muajve qė vijnė fillon pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės
Ēmimi i naftės mund tė shkojė deri nė 80 dollarė
Qeveria shet blloqet e Kosovės A
Kosova me kod tė vetin telefonik
Riaktivizohet pas pesė vjetėsh kompleksi industrial "Trepēa"Analizat e Fundit

Ferronikeli - prej “mbeturinės” nė “mollė sherri”
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huajaPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail