rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

G7 pezullon borxhet nė disa vende tė Azisė


Londėr, 10 janar 2005 - Grupi i shtatė vendeve mė tė industrializuara ka rėnė dakord qė vendet e prekura nga tsunami nė Oqeanin Indian, tė pezullojnė shlyerjen e borxhit tė jashtėm. Ministri britanik i Financave, Gordon Brown, tha se kėto vende nuk duheshin lėnė pėrballė alternativės qė tė paguanin borxhet apo tė financonin procesin e rindėrtimit tė rajoneve tė shkatėrruara. G7-a do tė pėrpiqet tė bindė vende tė tjera kreditore qė ta pranojnė kėtė moratorium. Zyrtarėt britanikė thonė se ai duhet tė zgjasė tė paktėn njė vit, ēka do t'u kursejė vendeve debitore rreth 5 miliardė dollarė. Bankės Botėrore dhe Fondit Monetar Ndėrkonbėtar iu ėshtė kėrkuar qė tė vlerėsojnė nevojat mė urgjente tė vendeve tė prekura nga tsunami.

Nė njė deklaratė pas takimit tė tyre, ministrat e Financave tė G7-s thonė se e pranojnė faktin se disa vende mund tė mos jenė nė gjendje tė bėjnė pagesat e borxheve qė kanė. Prandaj ata mbėshtesin idenė e njė moratoriumi pėr shlyerjen e kėtyre borxheve dhe do tė kėrkojnė qė tė arrijnė njė marrėveshje tė plotė nė njė takim qė do tė zhvillojnė nė Paris javėn e ardhshme. Deri tani nuk ka pasur ndonjė marrėveshje pėr tė falur njė pjesė tė borxheve, ndonėse zoti Brown ka thėnė se edhe kjo ėshtė njė alternativė. Moratoriumi qė po diskutohet ėshtė vetėm pėr borxhet qė qeveritė e vendeve tė prekura nga fatkeqėsia iu detyrohen vendeve mė tė pasura. Ai nuk pėrfshin borxhet ndaj kreditorėve privatė apo ndaj institucioneve financiare ndėrkombėtare si Banka Botėrore apo Fondi Monetar Ndėrkombėtar.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

PTK planifikon “aleancė strategjike” me njė kompani tė huaj
Hotel "Grand" del nė shitje pėr 12 milionė euro
UNMIK: Muajve qė vijnė fillon pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės
Ēmimi i naftės mund tė shkojė deri nė 80 dollarė
Qeveria shet blloqet e Kosovės AAnalizat e Fundit

Ferronikeli - prej “mbeturinės” nė “mollė sherri”
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huajaPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail