| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

BE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike

BRUKSEL – Para katėr vitesh Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi, kishte angazhuar njė grup ekspertėsh pėr tė vlerėsuar nevojat e reformimit tė politikave ekonomike nė Bashkėsinė Evropiane. Ky grup tetė anėtarėsh, pas hulumtimeve tė kryera ka ardhur nė pėrfundim se Bashkimit Evropian i duhen reforma tė thella e radikale nė sistemin ekonomik, duke filluar nga sistemi shpėrndarės pėr bujq dhe regjione e deri te investimet nė hulumtime, infrastrukturė dhe ristrukturim. Pėrpos kėsaj ky grup ekspertėsh, i prirė nga ekonomisti belg Prof. Andre Sapir, ka kėrkuar nga BE-ja uljen e kritereve tė Paktit tė Stabilitetit dhe ka vėnė me kėtė pėrsėri nė rend dite ēėshtjen e limiteve tė deficiteve buxhetore brenda BE-sė. Sipas tyre, limiti i gjertanishėm i deficitit buxhetor prej 3 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm Bruto (BPB) duhet tė ndryshohet dhe tė jetė mė i lartė. Siē dihet, pėr shkak tė krizės sė thellė ekonomike, Franca e as Gjermania, qė konsiderohen si motorėt ekonomik tė BE-sė, as kėtė vit nuk do tė jenė nė gjendje t’i pėrmbushin kriteret e konvergjencės, tė pėrcaktuara me Paktin e Stabilitetit tė BE-sė.

Ekspertėt kėrkojnė mes tjerash, qė vetėm shtetet me tė ardhura tė ulėta kombėtare pėr kokė banori tė subvencionohen nga fondet e BE-sė, ndėrsa mjetet e mbetura tė investohen nė hulumtime, infrastrukturė e arsim.
Mirėpo, sipas Prodit, propozimet e grupit tė ekspertėve nuk janė qėndrime tė Komisionit Evropian. Kėto propozime do tė kenė rolin e pėrgatitjes sė njė diskutimi mė tė gjerė pėr kėto probleme.

ECIKS - (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin
" Rexhepi: Prodhuesit vendor do tė kenė pėrkrahjen tonė
" Rriten tė hyrat doganore nė Kosovė
" Rifillon procesi i privatizimit nė Kosovė
" Kosovė: Bojkot mallrave sllovene !?

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: