| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri-Kosovė: ja produktet qė do tė tregtohen pa dogana

TIRANĖ, 27 qershor 2003 - Me hyrjen ne fuqi te marrėveshjes sė tregtisė sė lirė me Kosovėn, Shqipėria ka drejtė tė eksportojė pa tarifa doganore rreth 20 grupe artikujsh, kryesisht peshk deti, tė imta tė gjalla dhe produkte tė mishit, konjak, raki, qumėsht dhe nėnprodukte tė tij, vaj ulliri, ullinj, ushqim pėr blegtorinė etj. Ndėrsa nga Kosova pėr nė Shqipėri do tė eksportohen pa tarifa doganore, rreth tetė artikuj, kryesisht disa lloje perimesh, fruta si arra, gėshtenja etj, konserva perimesh, peshk i ujėrave tė ėmbla si trofta etj. Ndėrsa lista pėr shkėmbim koncensionesh pėrfshin vetėm produktin e birrės me njė sasi deri nė 500 tonė. Burimet zyrtare nga Ministria e Ekonomisė bėnė tė ditur njė ditė pas pėrfundimit tė negociatave se, pėr sektorin e industrisė liberalizimi i tarifave doganore pėr 97 pėr qind tė produkteve industriale do tė jetė i menjėhershėm, si dhe do tė ketė reduktim gradual tė tarifave doganore vetėm per 3 pėr qind tė kėtyre produkteve. Kjo praktikė do tė ndiqet kryeisht pėr industrinė e drurit, kėpucėve dhe kozmetikės, pasi konsiderohen tė brishta, duke kėrkuar kohė dhe mbėshtetje pėr t'u pėrballuar me hapjen e zgjeruar tė tregjeve. Ministria shqiptare e Ekonomisė e vlereson marrėveshjen tė njė rėndėsie tė veēantė pėr komunitetin e biznesit. Pasi me vendet e tjera tė ish-Jugosllavisė, Kosova aplikon njė regjim tė reduktuar tarifor me vetem 1 pėr qind, ndėrkohė qė tarifa doganore me Shqipėrinė ėshtė 10 pėr qind, heqja e saj pėr njė grup artikujsh pritet tė sjellė mundėsi pėr rritjen e shkėmbimeve tregtare ndėrmjet dy vendeve. Perfaqėsuesi i UNMIK nė krye tė grupit negociator kosovar, Ėittkoėsky tha se, "Shqipėria ėshtė njė partner shumė i rėndėsishėm pėr integrimin e Kosovės". Ai konfirmoi se, kjo marrėveshje ėshtė njė fillim i mbarė pėr Kosovėn dhe u shpreh opitimist pėr fillimin shumė tė shpejtė tė marrevėshjeve tė tregtisė sė lirė edhe me vendet e tjera tė rajonit. Kosova pėr herė tė parė nėnshkroi njė marrėveshje tė tregtisė sė lirė me Shqiperinė.

ECIKS/KORRIERI

 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike
" AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
" Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės
" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: