| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Papunėsia nė Kosovė ka arritur shkallėn 60 pėr qind

PRISHTINĖ, 25 QERSHOR - Papunėsia vazhdon tė jetė njė ndėr sfidat mė tė rėnda pėr Kosovėn edhe katėr vjet pas pėrfundimit tė luftės nė luftės, u tha tė mėrkurėn nė njė tryezė tė hapur tė organizuar nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Punėsim dhe Aftėsim (Employment and Skills of Kosovo), nė bashkėpunim me Ministrinė e Punės, atė tė Arsimit dhe Minisitrinė e Tregtisė dhe tė Industrisė. Nga 55 deri nė 57 pėr qind sa ėshtė proklamuar deri mė tani shkalla e papunėsisė nė Kosovė, sipas njė raporti nga grupi shqyrtues ndėrkombėtarė i autorizuar nga Observatoriumi pėr Punėsim dhe Aftėsim i Kosovės (ESOK), ajo tashmė ka arritur shifrėn nė 60 pėr qind. Kėto statistika, nė shkallėn prej rreth 60 pėr qind tė tė papunėve nė Kosovė, nė vete mbajnė alarmin i cili sinjalizon pėr njė tė ardhme jo shumė tė ndritur tė ekonomisė sė Kosovės, thanė ekspertėt qė kanė ndihmuar hulumtimet qė janė dhėnė nė kėtė raport mė tė fundit pėr papunėsinė. Drejtori i Observatoriumit, Ylber Shabani tha se situata e papunėsisė nė Kosovė ka shenja tė keqėsimit. Sipas tij, institucionet e Kosovės duhet tė hartojnė njė politikė tė mirėfilltė e cila do tė rezultonte me uljen e shkallės sė papunėsisė. Eksperti irlandez Anthony Gribben ka shprehur mendimin se institucionet e Kosovės punė primare duhet tė kenė hapjen e vendeve tė reja tė punės dhe ngritjen profesionale tė tė punėsuarve. Ndėrkaq, Gribben duke folur rreth problemit tė papunėsisė ka deklaruar se nė Kosovė sheh njė ngjashmėri tė madhe me problemet tė cilat jo shumė kohė mė parė ishin sfidė e qytetarėve irlandezė. Nė kėtė kontekst eksperti Gribben pohoi se dėshtimet dhe pėsimet e Irlandės duhet tė shėrbejnė si njė mėsim dhe pėrvojė e mirė pėr ndėrtimin e njė ekonomie tė mirėfilltė nė Kosovė. Sipas tij, palėt ndėrkombėtare nė Kosovė janė tė interesuara kryesisht nė dy sfera. E para ėshtė vendosja e ekspertėve ndėrkombėtarė nė tė gjitha instancat e autoriteteve qeverisėse vendėse dhe e dyta pėrfshirja e donatorėve ndėrkombėtarė nė zhvillimin dhe implementimin e politikave tė minisitrive pėrkatėse. Diskutuesit konkluduan se ministritė pėrkatėse duhet pasur parasysh seriozitetin e gjendjes sė krijuar dhe rrezikun pėr stabilitetin social. Institucionet urgjentisht duhet tė shqyrtojnė mundėsitė pėr njė funksionim mė tė mirė tė shėrbimeve publike, me ēka njėkohėsisht do tė hapeshin rrugė pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės. Ndėrsa, rritja e mundėsisė sė punėsimit tė fuqisė punėtore nė Kosovė do tė jetė veēori nė fazėn e kalimit tė vendit nė ekonomi tė tregut pėr tė siguruar ndėrmarrjet konkurruese dhe zhvillim mė tė gjerė ekonomiko-shoqėror, u tha nė kėtė tryezė. Kėtė projekt hulumtues financiarisht e ka mbėshtetur Fondacioni Evropian pėr trajnime (ETF).

KOHA/ECIKS
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike
" AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
" Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės
" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: