| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Importi i qumėshtit nė Kosovė: 95%

Prishtinė, 25 qershor 2003 -Shoqata kosovare pėr zhvillim dhe pėrpunim tė qumėshtit ka mbajtur sot njė takim nė Prishtinė. Nė kėtė takim ėshtė diskutuar gjendja e rėndė e prodhuesve kosovarė. Nga shuma e pėrgjithėshme e konzumit te qumėshtit nė kosovė, vetem 5 % jane tė prodhimit vendas, perkundėr faktit qe nė Kosovė ekzistojnė mbi 20 ndermarrje qė merren me prodhimin dhe pėrpunimin e tij. Nė mbledhje u pėrmend qė prodhuesit kosovarė janė shpesh tė detyruar tė hedhin prodhimet e tyre pėr shkak tė mungeses sė kėrkeses tė shkaktuar nga tregu jo-transparent. Qumėshti dhe prodhimet e tij zakonisht importohen nga Serbia , Maqedonia si dhe ai i sterilizuar nga Sllovenia.

Arsyet kryesore qė prodhimet e kėtyre vendeve kanė mė shumė pėrparėsi, sipas kėsaj shoqate, janė politikat joadekuate doganore tė Kosovės, masat jo tė mjaftueshme preventive si dhe mungesa e subvencioneve e programeve tė ndryshme zhvillimore. Si shembuj konkret janė pėrmendur Serbia e Maqedonia tė cilat kanė ndarė subvencione pėr tė mbėshtetur eksportin.

ECIKS (A.V)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
" Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės
" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: