| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri- Kosovė, vazhdojnė negociatat pėr tregti tė lirė

Sarandė, 25 qershor 2003 - Dje nė Sarandė ka filluar raundi i dytė dhe i fundit i negociatave pėr krijimin e njė regjimi tė tregtisė sė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės. Burimet zyrtare nga Ministria e ekonomisė njoftojnė se delegacioni shqiptar, qė kryeson kėto negociata nė emėr tė Qeverisė Shqiptare, sė bashku me palėn kosovare, e cila do tė kryesohet nga UNMIK, janė maksimalisht tė angazhuara pėr pėrfundimin e kėtij raundi dhe tė gjithė bisedimeve teknike, duke bėrė tė mundur pėrafrimin e marrėveshjes.

Nėnshkrimi i marrėveshjes sė tregtise sė lire me Kosovėn parashikon tregtimin e disa produkteve, kryesisht bujqėsore dhe blegtorale pa taksa doganore. Nė kuadėr tė zbatimit tė Memorandumit tė Tregtisė sė Lirė nė Rajon, taksat doganore ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės do tė bėhen zero gradualisht deri nė fund tė vitit 2008.

Pėrveē lehtėsimit tė tregtisė, pritet qė me hyrjen nė fuqi tė kėsaj marrėveshje tė ketė zhvillime tė mėtejshme nė fushen e turizmit, infrastrukturės, realizimit tė projekteve tė pėrbashkėta tė bashkėpunimit ekonomik, si dhe tė krijimit tė lehtėsive tė mėtejshme tė lėvizjes sė lirė tė njerzve dhe shėrbimeve.

KORRIERI/ECIKS

 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: