| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Turistėt kosovarė ngrisin vlerėn e lekut

Tiranė, 25 qershor 2003 - Mijėra turistė kosovarė qė po qėndrojne pėr pushime nė plazhet shqiptare kanė ngritur ofertėn pėr Euro nė Shqiperi duke ngritur nė kėtė mėnyre vlerėn e valutės shqiptare. Pritet forcim i mėtejshėm i monedhės vendase me ardhjen e emigrantėve gjatė korrikut dhe gushtit.

Korrieri bėn tė ditur se prej tė hyrave valutore, kryesisht nga turistėt kosovarė qė kėto ditė kanė vėrshuar nė plazhet shqiptare, vlera e monedhės sė perbashkėt evropiane - euro, ka rėnė nė tregun shqiptar tė kėmbimit me rreth 2 pikė. Njė euro u ble dje me 137,7 lekė dhe u shit me 138, 4 lekė nga 140,3 qė ishte javėn e kaluar. Agjencitė e kėmbimeve valutore pohojnė se, pėrveē ndryshimeve nė tregjet ndėrkombėtare nė kursin shqiptar tė kembimit kanė filluar efektet sezonale. Ardhja e mijėra turisteve pėr pushime nga Kosova ka sjellė me vete njė fluks jo tė zakonshėm valute qė po ndikon nė mbiēmimin e lekut ndaj euros. Pėr rrjedhojė kėrkesa pėr monedhen vendase kėto ditė eshte rritur duke sjellė edhe rritje tė vlerės sė saj nė tregje kryesisht nė kembim me monedhėn e perbashkėt. Nė agjencitė e kėmbimit pohojnė se, kjo situatė do tė shoqėrojė ecurinė e tregjeve tė kėmbimit edhe pėrgjate dy muajve tė ardhshem, pėr tė arritur kulmin gjatė muajit gusht me ardhjen e emigrantėve nga jashtė.

KORRIERI/ECIKS

 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: