| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Fajfer: Kosova nuk ėshtė vend i pasigurt pėr investime


Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Drejtori i USAID-it pėr Kosovė, Dejl Fajfer tha se Kosova nuk ėshtė vend i pasigurt pėr investime, por ajo qė nevojitet nė kėtė kohė ėshtė krijimi i parakushteve pėr investime dhe inkurajimi i investitorėve.

Drejtori i Agjencisė sė Shteteve tė bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar bėri kėtė koment gjatė njė seminari pėr raportimin nė biznes, tė organizuar nga Bordi Ndėrkombėtar pėr Hulumtime dhe Shkėmbime.

Kreu i USAID-it pėr Kosovė, potencoi se pėr zhvillimin ekonomik nevojitet pėrmirėsimi i furnizimit me rrymė dhe ujė, stabilizimi i marrėdhėnieve tregtare me botėn e jashtme dhe fqinjėt, njė planifikim mė i mirė hapėsinor dhe lehtėsimi i financimit nėpėrmjet kredive.

ECIKS
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: