| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

11 kompani konkuruan pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile


Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Nė Ministrinė e Transportit dhe Telekomunikacionit sot u bė dorėzim-pranimi i listės sė emrave tė 11 kompanive qė kanė konkuruar pėr tenderin e operatorit shtesė tė telefonisė mobile nė Kosovė nga ministria tek Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit. Kjo ceremoni shėnoi edhe mbylljen e tenderit pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovės GSM.

Ministri Zef Morina tha se nė kėtė fazė autoriteti rregullativ do tė bėjė verifikimin e dokumenacionit tė kompanive konkuruese. "Invest Com", "Kosova International Telecomunication LLC(Ko-Tel)", "IPKO net-Western Wireless International", "Turkcell", "Albacell" (me pėrkrahje teknike nga Siemens AG, Austri), "Mobimak", "Consortium Motorola & ASG - Cosmo & Others", "Tele2", "Kostel-Prishtina", "Alliance Liquid Assets Group Backbone Communications", "Mobikos+Mobitel", janė kompanitė konkuruese.

Duke iu pėrgjigjur interesimit tė gazetarėve pėr Kompaninė Mobikos, ministri Zef Morina tha se kjo kompani ka konkuruar nė bashkėpunim me Mobitelin e Sllovenisė dhe jo me Mobtelin e Serbisė.

ECIKS / QIK
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: