| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

BE e konsideron Kosovėn territor tė pavarur doganor


Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor, tha drejtori i Doganave tė UNMIK-ut Paul Acda, gjatė prezantimit tė Kodit tė Doganor, i cili nga 1 marsi do tė zėvendėsojė Ligjin Doganor tė ish Jugosllavisė. Sipas Acdas, Kodi Doganor e bėn Kosovėn vendin e parė nė rajon me njė ligj tė doganave, qė ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me standardet e Bashkimit Evropian. Ēėshtje kryesore qė parashikon ky Kod ėshtė tė rregullojė me ligj lehtėsime tė tregtisė legjitime, eleminimin e pengesave nė tregun e biznesmenėve legjitim. Ēėshtje tjetėr, sipas drejtorit tė doganave tė UNMIK-ut, ėshtė se ky kod i ashpėrson masat kundėr kontrabandistėve. Ai ka shtuar se me Kodin e ri doganat e UNMIK-ut do tė kompletohen. Njė prej detyrave qė dalin nga ky kod ėshtė pėrpunimi i njė tarife tė veēantė pėr Kosovė. Ky ėshtė njė proces i gjatė dhe nevojitet njė vit punė pėr kėtė. Tani kemi njė tarifė tė brendshme qė do tė zėvendėsojė tarifen e brendshme tė ligjit tė ish Jugosllavisė qė ėshtė pėrdorur deri me tani. Tarifa ėshtė e rėndėsishme sepse pėrveē tregtisė mund tė ruaj edhe tė dhėnat dhe pėr marrėveshjet e tregtisė, duke pėrcaktur se cilėt artikuj janė tė liruar. Ky kod prej 1 marsi ka pjesė tė legjislacionit qė mundėsojnė lirimin prej takses doganore pėr njė pjesė tė caktuar. Kjo ka tė bėjė me personat me aftėsi tė kufizuara. Unioni i Evropian e njeh Kosovėn si territor tė pavarur doganor ka theksur Paul Akda. Ndėrsa pėr politikat fiskale qė aktualisht realizohen nė vend, z.Akda tha se si nuk bėjnė politikat fiskale. Ato i krijon Qeveria dhe UNMIK-u. Sipas tij, Kodi i ri Doganor lejon themelimin e zonave tė lira tregtare. Me kėtė dogana mund tė bėjė rregullimin e zonave tė lira kurse vendimin se a mund tė ekzistojė njė zonė e lirė apo jo, kjo ėshtė ēėshtje e Qeverisė. Parimet e kėtij ligji janė tė bazuara nė atė Unionit Evropian.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: