| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Suficiti i vitit tė kaluar jo mė shumė se 78 milionė euro


Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Suficiti i vitit tė shkuar ėshtė shumė mė i vogėl se qė ėshtė pėrfolur, tha sot ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu. Suficiti shumė i pėrfolur mbi 300 milionė euro, sipas ministrit Sadriu nuk ėshtė mė i lartė se 78 milionė euro. Shifra ndryshon varėsisht nga njė qėndrim qė duhet tė merret nė Kėshillin Ekonomik Fiskal.

“Sipas bindjes sime duhet tė shkon nė 57 milionė. Ėshtė njė grant qė i dedikohet komunave 21 milionė pėr projektet tė cilat i kanė nė gjysmė dhe qė janė tepėr tė rėndėsishme ku bėjnė pjesė edhe kėto vėrshime qė po ndodhin sot edhe shumė e shumė projekte tjera tė cilat ende nuk janė nėnshkruar nga PSSP”, shtoi Sadriu.

Ai kėto komente i bėri nė insistim tė gazetarėve pas njė takimi qė ministri Sadriu e pati me nėnkryetarin e BSPK-sė Ukė Bashota, nė vazhdimėsi tė kontakteve pėr ēėshtje tė pagave tė punėtorėve tė cilėt financohen nga buxheti. U tha se 5 % i premtuar nga viti i kaluar nuk ėshtė realizuar nė rrogėn e muajit janar pėr ēėshtje teknike, por qė do tė kompenzohet. Nė kėtė 5 % ėshtė biseduar tė futen edhe punėtorėt e Administratės dhe tė Judikaturės sė Kosovės.

ECIKS/RTKLive
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: