| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Pagat e kryetarėve tė komunave nuk mund tė ngriten!!


Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Pagat mujore tė kryetarėve tė komunave tė Kosovės dhe tė zėvėndėsve tė tyre nuk mund tė ngriten nė atė nivel qė tė krijojnė presedane edhe pse rregullorja 2000/45 u jep atyre njė lloj autonomie. Vendimi i kryetarėve tė komunave pėr ngritjen e pagave te tyre nuk mund tė jetė valid, thonė nė Ministrinė e shėrbimeve publike. Zėdhėnėsi i kėsaj ministrie Betim Gjoshi shtoi qė ky nuk ka qenė vendim vetėm i Ministrisė sė shėrbimeve publike por edhe i Ministrisė sė ekonomisė dhe finacave dhe vendim i qeverisė nė tėrėsi, pėr ta mbrojtur buxhetin e konsoliduar tė Kosovės dhe standardizimin e pagave tė zyrtarėve tė Kosovės. Nuk ėshtė e drejtė qė njė kryetar komune tė ketė pagė mbi njė mijė euro , ndėrsa kryetari dhe kryeministri ose zyrtarėt tjerė tė rangut tė lartė tė kenė paga mė tė vogla. Paratė e buxhetit duhet tė shfrytėzohen mė mirė dhe nė dobi tė qytetarėve tė Kosovės, thonė nė Minsitrinė e shėrbimeve publike.

ECIKS/RTKLive
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: