| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Fitime tė majme tė sistemit bankar shqiptar gjatė 2003


Tiranė, 3 shkurt 2004 - Fitimi i sistemit bankar nė fund te vitit 2003, rezultoi me 4.5 miliard lekė, bėnė tė ditur burime te Bankės sė Shqipėrisė. Guvernatori i BSH, Shkėlqim Cani, theksoi nė mbledhjen e fundit tė Kėshillit Mbikqyrės tė BSH, se sistemi bankar paraqitet i shėndoshė nė aspektin e rezultateve finaciare dhe dinamik nė aspektin e zgjerimit tė konkurrencės. Sipas Canit, viti 2003 shėnoi zgjerimin e komunitetit tė bankave tregtare edhe me dy banka tė tjera dhe hapjen e 14 degėve bankare nė rrethe tė ndryshme tė vendit. "Tė gjitha kėto tregojnė pėr njė rritje tė konkurrencės nė sistem, e cila gjithsesi nuk ka prekur aftėsinė e sistemit pėr tė gjeneruar rezultate financiare pozitive", theksoi Guvenatori Cani. Fitimi i sistemit bankar arriti nė 4.5 miliardė lekė nė vitin 2003, kundrejt 3.9 miliardėve nė vitin 2002. Sipas Guvernatorit, fundi i vitit 2003 shėnoi njė hap tė rėndėsishėm nė drejtim tė reformave nė sistemin financiar tė vendit. Pas disa pėrpjekjesh rrjesht, nė muajin Dhjetor 2003, theksoi Cani, u bė e mundur shitja e 100 pėr qind tė aksioneve tė Bankės sė Kursimeve, bankės austriake Raifeissen Zentral Bank, shitje e cila do te ndikoje nė zgjerimin e gamės sė produkteve financiare tė ofruara nė treg, nė rritjen e konkurencės nė tregun bankar dhe nė rritjen e kreditimit tė ekonomisė nė njė periudhė afatmesme.

ECIKS / News24
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: