| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Riaktivizohet miniera e nikel-silikatit nė Bitinckė


Tiranė, 3 shkurt 2004 - Rreth 2 milionė USD do tė investojė kėtė vit kompania private shqiptaro-franceze "A & F", Sh.a nė minierėn e nikel-silikatit nė Bitinckė tė rrethit tė Korēės. Investimi qė ka nisur tė zbatohet, do tė rrisė prodhimin e mineralit tė nikel-silikatit deri nė fund tė vitit nė 240 mijė tonė, bėnė tė ditur burime tė ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės. Gjatė vitit 2003, kjo kompani investoi rreth 1 milionė USD pėr blejren e makinerive dhe hapjen pėr shfrytėzim tė minierės sė nikel-silikatit nė Bitinckė. Rreth 40 mijė tonė nikel-silikat nga miniera e Bitinckės nė rrethin e Korēės u eksportua nė uzinėn e ferronikelit "Feni Industri" nė Kavardac tė Maqedonisė vitin qė shkoi. Firma shqiptaro-amerikane "Adi" Sh.p.k morri nė fillim tė vitit 2002 me leje minerare 20-vjeēare shfrytėzimin e minierės sė Bitinckės nga ministria e Industrisė dhe Energjitikės. Pėr shfrytėzimin e minierės sė nikel-silikatit tė Bitinckės "Adi" Sh.p.k krijoi "joint venture" me njė kompani franceze, ku zotėron paketėn e aksioneve me 51% tė saj, nėn emrin "A &F" Sha. Miniera e Bitinckės nė rrethin e Korēės filloi nga puna nė vitin 1981. Deri para viteve 90-tė, nė tė prodhoheshin 50 deri nė 150 mijė ton mineral nė vit. Miniera u ruajt nė konservim nga viti 1992 deri nė 1998, kohė kur ju dha me leje minerare firmės greke "Larco", e cila punoi vetėm 1 vit, prej nga pėrfitoi 50 mijė ton mineral, tė cilin e pėrpunoi nė uzinėn e vet nė Kostur. Mė pas, kjo firmė u tėrhoq nga vendi ynė .

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: