| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Citigroup shpreh interes pėr sektorin bankar shqiptar


Tiranė, 31 janar 2004 - "Citigroup" shpreh interes pėr investime nė sektorin bankar dhe nė ekonomi. Ministri i Financave, Arben Malaj ėshtė takuar dje me zv/presidentin e Bankės pėr Investime pėr Europėn Qendrore dhe Lindore tė "Citigroup", Simon Carnegie.

Burime zyrtare pranė Ministrisė sė Financave, pohojnė se pėrfaqėsuesi i lartė i "Citigroup", ka shprehur synimet e kėtij institucioni pėr tė hyrė nė tregun shqiptar me investime tė rėndėsishme, si pjesė tė strategjisė sė tyre pėr zgjerimin nė Europėn Qendrore dhe Lindore, kryesisht nė sektorin bankar, infrastrukturė, energji, turizėm, industrinė e pėrpunimit agroushqimor etj.

Ministri i Financave, Arben Malaj shprehu gatishmėrinė e tij pėr tė mbėshtetur projektet e "Citigroup" nė Shqipėri, pasi perspektivat ekonomike dhe prioritetet e Ministrisė sė Financave konsistojnė nė rritjen e investimeve tė huaja private nė ekonominė shqiptare sidomos nė sektorin financiar.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit
" BSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars
" Pėrfundon detajimi i plotė i buxhetit 2004
" Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve
" Ndėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave
" Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė
" Banka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit
" Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn
" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: