| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri: shtrenjtohen produktet ushqimore


TIRANĖ, 29 JANAR 2004 - Kjo jave shėnoi rritje tjeter tė ēmimeve tė produkteve kryesore ushqimore nė tregjet e vendit, nė krahasim me javėn e kaluar. Sipas te dhenave nga ministria e Bujqesise dhe Ushqimit, ēmimet jane rritur kryesisht per prodhimet ushqimore dhe blegtorale, te cilat me rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike ne vend, prodhohen me kosto me te larte. Kėshtu prodhimet agroushqimore, produktet e serave, por dhe njė pjese e mirė e prodhimeve tė bulmetit, rezultojne me rritje tė ēmimit prej 2%, kundrejt javės sė kaluar. Nė mes tė kesaj jave, me rritje tė ēmimit rezultojnė edhe artikujt e grupit mish e nėnprodukte mishi. Mishi i deles shitet 600 lekė/kg, mishi i viēit blihet me 675 lekė/kg. Krahas tyre, vihet re rritje ēmimesh dhe pėr artikujt e tjerė ushqimorė si miell, oriz, vaj ulliri etj.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"
" Solana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė
" Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė
" Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas
" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: