| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Borxhet e Parmalat-it shumė mė tė mėdha


Romė, 27 janar 2004 - Revizorėt qė u dėrguan nga gjykatėsit pėr kundėrvajtje pėr tė analizuar llogaritė e kompanisė sė dėshtuar italiane tė ushqimeve, Parmalat, thonė se ajo kishte akumuluar rreth 18 miliardė dollarė borxhe, shumė mė shumė se sa ishte bėrė e ditur nga ish drejtuesit.

Revizorėt, PriceWaterCoopers, thonė poashtu se kanė mėsuar qė grupi kishte patur probleme tė thella financiare shumė kohė para shpėrthimit tė skandalit muajin e kaluar.

Atėherė u zbulua mungesa e miliarda dollarėve nė llogaritė e konglomeratit gjigant.

Themeluesi i Parmalat-it dhe dhjetė persona tė tjerė janė arrestuar me dyshimin se kanė koordinuar njė mashtrim gjigant pėr vite tė tėra.

Korrespondenti i BBC-sė pėr ēėshtje biznesi thotė se tani duket qė ka tė ngjarė qė Parmalat-i t'ia kalojė edhe grupit amerikan tė telekomunikimeve, Worldcom, si mashtruesi mė i madh nė historinė e mashtrimeve tė korporatave.

ECIKS / BBC
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"
" Solana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė
" Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė
" Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas
" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: