| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Banka Botėrore: 12 milionė USD pėr zhvillimin e bujqėsisė


Tiranė, 23 janar 2004 - Banka Botėrore po financon njė projekt pėr shėrbimet bujqėsore me njė vlerė prej 12 milionė dollarėsh. Ky projekt, i cili ka filluar zbatimin e tij qė nga viti 2001, synon qė tė ndihmojė dhe zhvillojė zonat rurale. Agim Shehu, drejtor i projektit "Shėrbimet bujqėsore", shprehet se me kėtė projekt synohet qė tė zhvillohen zonat rurale tė vendit, si dhe tė mundėsohet njė rritje cilėsore e prodhimit bujqėsor vendas. Sipas Shehut, ky projekt ka katėr pėrbėrės tė rėndėsishėm, tė cilėt janė: konsolidimi i tregut tė tokės, zhvillimi i tregut tė farėrave, marketingu i produkteve bujqėsore, si dhe aplikimi i granteve tė konkurrueshme.

Synimi i hapjes sė njė tregu real tė tokės ėshtė njė projekt i cili ka filluar si projekt pilot nė rrethet Korēė dhe Pogradec me qėllim nxitjen e transaksioneve tė tokės bujqėsore tė kėtyre rretheve.

"Gjatė vitit 2003 janė realizuar 123 transaksione tė tokės bujqėsore tė shoqėruara me dokumentet pėrkatėse konform ligjeve", shprehet Shehu. Sipas tij, tashmė po punohet pėr tė instaluar nė zyrėn e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme njė sistem modern kompjuterik tė automatizuar pėr tė hedhur tė dhėnat e nevojshme pėr regjistrimin e pasurisė. Shuma e akorduar pėr tė realizuar kėtė sistem kompjuterik ėshtė 95 milionė lekė. Shehu shprehet se po punohet dhe pėr pėrmirėsimin e legjislacionit pėr tokėn bujqėsore. Zbatimi i projektit pilot nė rrethet Korēė dhe Pogradec do tė shėrbejė dhe si njė eksperiencė pėr ta zbatuar nė rrethet e tjera.

Zhvillimi i tregut tė farėrave
"Ky zhvillim do tė pėrqendrohet nė mbėshtetjen e instituteve kėrkimore, shkencore dhe blegtorale pėr tė zhvilluar kėrkimet e tyre pėr prodhimin e farėrave tė favorshme pėr kushtet e Shqipėrisė", shprehet Shehu. Gjatė kėsaj periudhe janė realizuar dhe disa ligje pėr farėrat dhe seleksionimin e tyre. Gjatė vitit 2003 projekti ėshtė zhvilluar me specialistė tė fushės tė Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, si dhe me Entin Rregullator tė Farėrave pėr zhvillimin shkencor mbi farėrat cilėsore.

Ngritja e tregjeve bujqėsore
Sipas kėtij projekti, do tė ngrihen tregje bujqėsore moderne nė Lushnjė, Vlorė, Korēė dhe Shkodėr. Vlera e ēdo tregu varion deri nė 80 milionė lekė. Aktualisht ka pėrfunduar tregu i Lushnjės dhe, sipas Shehut, rezulatet e tė ardhurave tė arkėtuara janė realizuar 1.9 herė mė shumė se planifikimi. "Brenda muajit maj,- shprehet ai,- do tė pėrfundojė tregu i Korēės, si dhe po punohet pėr tregun e Vlorės dhe atė tė Shkodrės. Gjatė kėsaj kohe ka pėrfunduar fizibiliteti pėr vendin ku do tė ngrihen kėto tregje, por kemi hasur disa vėshtirėsi me organet e pushtetit lokal", shprehet Shehu. "Ne kemi realizuar njė marrėveshje bashkėpunimi me qendrėn agroushqimore tė shoqatės "Sasano" nė Itali". Kjo do tė ndihmojė fermerėt pėr promovimin e prodhimeve shqiptare. Konkretisht, me tregun bujqėsor tė Lushnjės kanė filluar shkėmbimet tregtare.

Grantet e konkurueshme
Kėto janė grante tė cilat mbėshtesin financiarisht shoqatat e agrobiznesit apo njė grup fermerėsh, tė cilėt paraqesin ide pėr aplikuar teknologji tė reja me qėllim rritjen e tė ardhurave tė fermės.

"Deri tani janė realizuar dy raunde vlerėsimi, ku kanė fituar mbėshtetje financiare rreth 34 grante me njė vlerė prej 15 mijė dollarė secili. Vlera e kėtyre granteve sė bashku ėshtė 400 mijė dollarė, duke zėnė 37.5 pėr qind tė vlerės totale tė kėtij pėrbėrėsi, e cila ėshtė 2 milionė dollarė", shprehet drejtori i projektit Shehu.

ECIKS /BIZNESI
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"
" Solana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė
" Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė
" Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas
" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: