| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Ekspozita e automjeteve nė Detroit


DETROIT, 12 JANAR 2004 - Ekspozita Ndėrkombėtare Amerikanoveriore e Automjeteve nė Detroit vlerėsohet si barometėr i rėndėsishėm pėr industrinė e automjeteve. Tregu amerikan ėshtė mė i rėndėsishmi me rreth 17 milionė automjete tė shitura nė vit. Koncernet gjermane Mercedes-Benz dhe Volkswagen e lidhin politikėn e tyre tė shitjeve veēanėrisht me shtresat me fuqi tė madhe blerėse.

Nėse ky automjet do tė ecė ndonjėherė mbi asfalt, kjo nuk dihet. Megjithatė, si shumė konkurrentė edhe Volkswagen-i paraqiti nė ekspozitėn e automjeteve nė Detroit njė studim. Ashtu siē duhet, i shoqėruar me muzikė nė tribunė u shfaq njė makinė sportive me dyer qė ngrihen lart; por nė koncern nuk i vjen askujt tė mburret. Kreu i bordit drejtues Bernd Pichetsrieder mbetet modest dhe thekson se sipėrmarrja e tij ia ka dalė tė ruajė pozitat nė tregun amerikan. Ndryshe nga konkurrentėt amerikanė, asaj nuk i ėshtė dashur t'i tėrheqė klientėt me ulje tė mėdha ēmimesh:

"Ne si Volkswagen e kemi ruajtur pėrqindjen nė treg vitin e kaluar, megjithėse nuk morrėm pjesė nė betejėn e pamėshirshme tė rabateve. Tregu i veturave vazhdoi tė tkurret krahasuar me xhipet dhe me mikrobuzėt, por tek veturat ne e kemi ruajtur pjesėn tonė."

Megjithatė vitin e kaluar ka pasur edhe zhvillime tė gėzueshme pėr koncernin, thekson Pichetsrieder:

"Pėrsa i takon Audi-t, vitin i shkuar ka qenė ndoshta mė i suksesshmi nė historinė e tij nė SHBA-ės. Besoj se kjo pėrbėn njė sukses tė madh dhe ne do tė nxjerrim nė treg prodhimeve tė reja nė 2004-ėn dhe nė 2005-ėn. Paraqitja jonė nė treg ėshtė mjaft e mirė."

Njė bilanz tė pėrzier paraqet koncerni DaimlerChrysler. Nė pėrgjithėsi numri i automjeteve tė shitura nė mbarė botėn ka rėnė. Kjo rėnie ka qenė mė e ndjeshme pėr modelet Chrysler sesa pėr pėr ato Mercedes. Pėrkundėr tendencės sė pėrgjithshme automjetet me yll pėrpara kanė pasur ecuri tė mirė nė SHBA-ės. Arritjet e vitit paraardhės u tejkaluan pėr tė dhjetin vit me radhė. Nė SHBA-ės u shitėn nė 2003-in 218.000 modele Mercedes, njė rritje kjo me 2,6 pėr qind. Njė pjesė tė madhe mund tė zėrė nė tė ardhmen njė automjet dizel, pasi drejtori i Mercedes-it Jürgen Hubert beson se pėr kėtė janė pjekur kushtet nė SHBA-ės:

"Ne kėrkojmė t'iu bindim ju, pasi ne jemi tė bindur qė dizeli ėshtė teknologjia e duhur pėr njė vend, i cili ngadalė po fillon tė shqetėsohet pėr rregullat e harxhimit dhe tė emisionit."

I ashtuquajturi E-320 CDI duhet t'u tregojė amerikanėve qė automjetet dizel nuk mund tė jenė vetėm tė mėdha, por edhe tė shpejta duke harxhuar pak lėndė djegėse. Drejtori i Merecedes-it Hubert mendon se nė SHBA-ės ka klientelė pėr njė makinė tė tillė:

"Ne hasim nė njė klientelė, e cila po e pret kėtė temė, pasi pėrpara njė dhjetėvjeēari ne patėm njė sukses tė jashtėzakonshėm mė klasėn S. Atėherė shitėm 400.000 automjete dizel nė kėtė vend dhe shiheshim si teknika mė e pėrparuar. Pėrvoja e keqe e amerikanėve me prodhime tė tjera duhet korrigjuar tani."

Me kėtė shkon paralajmėrimi i shefit tė Volkswagen-it Pichetsrieder pėr bashkėpunim me njė sipėrmarrje amerikane nė sektorin e bujqėsisė pėr shfrytėzimin, studimin dhe zhvillimin bashkarisht tė dizelit biologjik pėr automjetet.

ECIKS / DWELLE
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"
" Solana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė
" Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė
" Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas
" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: