| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive


Prishtinė, 6 janar 2004 - Prioriteti i sindikalistėve kosovarė pėr vitin e ardhshėm do tė jetė nėnshkrimi i kontratave kolektive me Qeverinė e Kosovės dhe me Odėn Ekonomike. “Njėri ndėr synimet kryesore tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavaruara tė Kosovės pėr vitin e ri 2004 ėshtė nėnshkrimi i kontratave kolektive”, tha Bahri Shabani, kryesindikalist i Kosovės. Ai shfaqi shpresėn se nė 6 mujorin e parė tė vitit 2004 do tė arrihet nėnshkrimi i kontratės kolektive nė mes tė qeverisė dhe OEK-ut, me tė cilėn do tė rregulloheshin raportet punėdhėnės-punėtorė.

Shabani i bėri kėto komente gjatė paraqitjes sė prioriteteve pėr vitin 2004 dhe pėrshkrimin e punėve tė sindikatės gjatė vitit 2003.

“BSPK do tė angazhohet pėr njė qetėsi relative, mirėpo nuk do tė jetė kundėr protestave apo grevave nė rast se kėtė e sheh tė arsyeshme,” tha Shabani, nė lidhje me mundėsinė e protestave pėr pėrmirėsimin e kushteve tė punėtorėve.

Sindikalistėt deklaruan se kanė marrė pjesė dhe kanė dhėnė kontribut tė ēmuar nė grupin e qeverisė pėr ngritjen dhe nivelizimin e pagave tė shėrbimeve publike, ku ėshtė realizuar njė rritje prej 20 pėr qind, ndėrsa vitin e ri do tė ketė ngritje pagash prej sė paku 5 pėr qind.

Sindikata edhe mė tutje do tė angazhohet nė mbrojtjen e tė drejtave tė punėtorėve gjatė procesit tė privatizimit, si edhe nė mbajtjen e nivelit tė tanishėm tė tatimit nė tė ardhura pėr punėtorė, kanė theksuar zyrtarėt e kėsaj organizate tė punėtorėve.

Me iniciativėn e sindikatės, kėtė vit u krijua Kėshilli Trepalėsh, ku qeveria pėrfaqėsohet nga Ministria e Punės, punėtorėt i pėrfaqėson sindikata, ndėrsa interesat e punėdhėnėsve i mbron Oda Ekonomike.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Ekspertėt kėrkojnė ndryshim tė politikave makroekonomike
" Fillon transporti tranzit Maqedoni - Mal i Zi
" Shqipėria rritė fondet pėr shėndetėsinė dhe arsimin
" Ekspozita e automjeteve nė Detroit
" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: