| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri: rriten tarifat e energjisė elektrike


TIRANĖ, 5 janar 2004 - Tregu i energjisė nė Shqipėri pėsoi ndryshime tė ndjeshme me fillimin e vitit 2004. Enti Rregullator i Energjisė sapo miratoi njė rritje tė ēmimit tė energjisė elektrike prej 10 pėr qindėsh, sipas njė studimi qė synon rivlerėsimin e kėtij produkti mbi bazėn e kostos sė prodhimit.

Bashkė me ēmimin e ri tė energjisė ėshtė miratuar edhe njė subvencion pėr klientėt mė tė varfėr tė Korporatės Elektro-energjitike Shqiptare (KESH), tė cilėt arrijnė nė afro 10% tė numrit tė pėrgjithshėm tė konsumatorėve. KESH propozoi edhe uljen e kufirit minimal mbi tė cilin do tė zbatohen ēmimet e rritura: nga 300 kwh ajo ka zbritur nė 220 kwh.

Studimi i KESH-it ėshtė kundėrshtuar ashpėr nga shoqata dhe ekspertė tė njohur. Specialistė tė energjitikės, projektues dhe ndėrtues tė hidrocentraleve shqiptare, sindikata dhe shoqata qė mbrojnė tė drejtat e qytetarėve, protestuan ndaj rritjes sė re tė ēmimit tė energjisė dhe e quajtėn kėtė hap si ”diskriminim ndaj qytetarėve”.

Specialistėt kėrkuan qė KESH-i tė mbledhė mė shumė fitime nga klientėt qė nuk paguajnė energjinė, dhe jo tė rėndojė me ēmime mė tė larta qytetarėt e rregullt qė e paguajnė atė.

Institucionet financiare ndėrkombėtare i kanė kritikuar autoritetet pėr njė keqadministrim tė KESH-it, si nga ana financiare, ashtu edhe pėr humbjet e mėdha nė rrjet.

Korporata po zbaton ndėrprerje tė konsiderueshme tė energjisė nė tė gjithė territorin e vendit gjatė gjithė ditės, sidomos nė qytetet qė kanė nivelin mė tė ulėt tė pagesave pėr energjinė e konsumuar.

Sistemi energjitik i Shqipėrisė po kalon nė pesė vjetėt e fundit njė krizė tė rėndė tė shoqėruar me mungesa tė rezervave ujore nė hidrocentrale, dėmtime tė rrjetit elektrik, humbje e vjedhje tė mėdha tė energjisė, tė cilat shpesh mbulohen me importin e korrentit nga jashtė.

ECIKS / VOA
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Ekspertėt kėrkojnė ndryshim tė politikave makroekonomike
" Fillon transporti tranzit Maqedoni - Mal i Zi
" Shqipėria rritė fondet pėr shėndetėsinė dhe arsimin
" Ekspozita e automjeteve nė Detroit
" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: