| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Qeveria merr kompetencat e parezervuara nga UNMIK-u


Prishtinė, 31 dhjetor 2003 - Gati tė gjitha fushat e Kapitullit Pesė tė Kornizės Kushtetuese, prej dje janė nė pėrgjegjėsitė e qeverisė sė Kosovės.

Disa pėrgjegjėsi tė kėtij kapitulli nuk janė transferuar ende pėr shkak tė mungesės sė ligjeve pėrkatėse, thanė zyrtarė tė UNMIK-ut dhe Qeverisė sė Kosovės, pasi publikuan dokumentin me tė cilin ėshtė bėrė transferimi i pėrgjegjėsive. Zėdhėnėsja e qeverisė, Mimoza Kusari tha se Qeveria shpreson tė ketė pjesėmarrje kuptimplotė dhe partneritet edhe nė pėrgjegjėsitė e rezervuara.

Sipas dokumentit tė publikuar sot qeveria do tė ketė pėrgjegjėsi nė fushėn e zhvillimit rural, mbrojtjen dhe prodhimin e bimėve dhe tė shtazėve, promovimin e turizmit e hartimin e projekteve edukative. Por, nuk do tė ketė pėrgjegjėsi nė udhėheqjen e Komisionit tė Pavarur tė Mediave dhe nė ēėshtjen e buxhetit pasi nė kėto fusha mungon baza ligjore.

Zėdhėnėsja Mimoza Kusari tha se me pėrgjegjėsitė e transferuara sot Qeveria do tė japė kontribut me tė madh nė pėrmbyshjen e obligimeve ndaj qytetarėve tė Kosovės.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Ekspertėt kėrkojnė ndryshim tė politikave makroekonomike
" Fillon transporti tranzit Maqedoni - Mal i Zi
" Shqipėria rritė fondet pėr shėndetėsinė dhe arsimin
" Ekspozita e automjeteve nė Detroit
" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: