| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Nano: Tė thellojmė reformat dhe shpejtojmė integrimin


Tiranė, 31 dhjetor 2003 - Kryeministri Fatos Nano mblodhi dje kėshillin e ri tė ministrave, pėr tė diskutuar hapat e mėtejshme tė maxhorancės nė rrugėn e integrimit europian. "Tashmė Shqipėria ėshtė futur nė rrugėn e saj tė pakthyeshme tė integrimit nė BE. Procesi i Integrimit nuk ėshtė monopol i qeverive; pėrkundrazi ai ėshtė proces i kohabitacionit dhe i bashkimit tė ideve dhe veprimeve reformatore e progresiste nė shėrbim tė tė ardhmes sė vendit", deklaroi Nano. Ai pėrmendi reformat nė institucionet e shtetit si SHISH, Gjykatėn Kushtetuese, Kontrollin e Shtetit, reformat nė drejtėsi reformėn zgjedhore. "Qeveria mbylli pėrfundimisht bashkė mė skafet edhe gojėt e liga tė vendasve dhe ndėrkombėtarėve qė akuzonin gratė dhe vajzat shqiptare pėr prostitucion dhe shqiptarėt si prodhuesit mė tė mėdhenj tė trafikut botėror tė qėnieve njerėzore. Ne dėshmuam se dimė t'i pėrgjigjemi krimit tė organizuar dhe korrupsionit me gjuhėn e ligjit dhe tė ndėshkimit tė merituar nga drejtėsia e organizuar", vazhdoi kryeministri. "Ne u angazhuam dhe pėrfunduam me sukses tė plotė reformėn nė fushėn e pronėsisė sė paluajtshme. Kthimi dhe kompensimi i pronės mbetet ende prioritet, por miratimi i projekt ligjit tė ri nė kuvend", u shpreh Nano. Thellimi i reformave nė administratėn publike, i masave antitrafik e antikorrupsion, nė fushėn e privatizimit e sektorėve strategjikė, tė reformės fiskale, nė drejtėsi, etj janė disa nga objektivat e qeverisė pėr vitin 2004.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: