| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shkallė e ulėt e inkasimit tė tatimit nė Drenas


Drenas, 30 dhjetor 2003 – Komuna e Drenasit, njėra ndėr komunat mė tė shkatėrruara gjatė luftės nė Kosovė, ballafaqohet aktualisht me probleme financiare pėr shkak tė shkallės jashtėzakonisht tė ulėt tė pagesės sė obligimeve tatimore nga qytetarėt dhe nga biznesmenėt e saj. Nė bazė tė njė raporti tė Radio Kosovės thuhet se nga tatimpaguesit pėr vitin 2003 janė planifikuar tė grumbullohen 150 mijė euro kurse ata deri tash kanė paguar mbi 15 mijė euro ose vetėm 10,24 pėr qind tė obligimeve.

Baza tatimore nė kėtė komunė thuhet mė tej nė raport, duke u bazuar nė gjendjen e popullatės, ėshtė ndėr mė tė ulėtat nė Kosovė me mesatare prej 25 euro nė vit. Sidoqoftė, edhe pėrkundėr kėtij fakti, nuk ka shpresa se shkalla e inkasimeve do tė rritet dhe se do tė grumbullohen vlerat e parapara.

Nga 6 mijė e 160 obligues tatimor, tatimit i janė pėrgjigjur vetėm 758 tatimpagues, qė vlerėsohet si mospėrgjigje e qytetarėve nė kėtė obligim. Kjo i detyron organet komunale qė t’i kushtėzojnė shėrbimet e tyre administrative pėr tė arritur njė shkallė mė tė lartė tė tatimit, thuhet nė fund tė raportit.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta
" Riinvest kritikon strategjinė e MTI-sė pėr zhvillim ekonomik
" Ligji pėr koncesionin i paraprin autostradės Vėrmicė-Merdar
" Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive
" BSH: Ulen normat bazė tė interesit me 0.5 pėr qind

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: