| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Pas reduktimeve, pritet stabilizimi i furnizimit me rrymė


Prishtinė, 29 dhjetor 2003- Pritet rikthimi i bllokut tė dytė tė termocentralit Kosova B, thonė zyrtarėt e KEK-ut. Me rikthim, orari i reduktimeve do tė jetė 5:1 nė favor tė rrymės.

Rrjedhja e vazhdueshme e kazanėve ka penguar hyrjen nė sistem tė bllokut B2 gjatė ditės sė djeshme. Megjithkėtė, zyrtarėt e KEK-ut shprehen optimist qė sot, definitivisht blloku do tė riparohet dhe do tė jetė i gatshėm pėr prodhim. Menagjeri pėr informim, Bektesh Rrudhani tha se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet e duhura dhe nė ēdo moment pritet rikthimi i tij nė prodhim tė energjisė elektrike, por orėn nuk mund t’a caktojmė apo minutat. Me rikthimin e kėtij blloku me kapacitet rreth 250 mė/orė energji elektrike pritet stabilizimi i dukshėm i furnizimit me rrymė nė vendin tonė: Poashtu luten qytetarėt qė tė kursejnė energjinė elektrike dhe t’a shfrytėzojnė sa mė racionalisht.

ECIKS / RTK
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta
" Riinvest kritikon strategjinė e MTI-sė pėr zhvillim ekonomik
" Ligji pėr koncesionin i paraprin autostradės Vėrmicė-Merdar
" Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive
" BSH: Ulen normat bazė tė interesit me 0.5 pėr qind

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: