| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Ministria e Transportit pret 2004-tėn me shumė plane


Prishtinė, 27 dhjetor 2003 - Pa infrastrukturė tė mirrė tė rrugėve nuk mund tė sigurohet qarkullim normal e as zhvillim ekonomik, tha ministri Zef Morina: “Prandaj, nė vitin e ardhshėm do tė pėrkushtohemi qė hap pas hapi infrastrukturėn rrugore ta ndėrtojmė nė gjithė Kosovėn. Nė Prishtinė nė vitin e ardhshėm do tė punohet projekti zbatues pėr unazėn rrethore, e cila do tė ndihmonte qarkullimin e lehtė si nė hyrje ashtu edhe nė dalje tė kryeqytetit.”

Nė vitin 2004 ministria ka nė plan poashtu realizimin me sukses tė tenderit tė shpallur pėr operatorė tė dytė tė GSM-sė dhe zgjerimin e rrjetit tė telefonisė fikse. Z. Morina pėrmendi edhe tenderin e shpallur pėr pėrgatitjen e projektit zbatues tė autostradės Merdar-Vėrmicė, e cila do tė lidhet me pjesėn tjetėr tė autostradės Kukės-Durrės, i cili projekt do tė kryhet deri nė gusht tė vitit 2004. “Pėrkushtimi i minsitrisė do tė jetė, mirėpo pėr t’u realizuar tė gjitha kėto ministria angazhohet pėr bartjen e kompetencave qė i takojnė konform Kornizės Kushtetuese.” Vitin pasues, ministri pret finalizimin e punėve nė miratimin e ligjeve tė rėndėsishme qė janė nė pėrgatitje e sipėr, siē janė ligji mbi Hekurudhat, aviacionin civil, ligji pėr koncesionet, pėr transportin e mallrave tė rrezikshme etj.

ECIKS / RTK
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta
" Riinvest kritikon strategjinė e MTI-sė pėr zhvillim ekonomik
" Ligji pėr koncesionin i paraprin autostradės Vėrmicė-Merdar
" Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive
" BSH: Ulen normat bazė tė interesit me 0.5 pėr qind

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: