| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Anan: Trashler ka dėmtuar KEK-un dhe ka kryer akte kriminale


New York, 26 Dhjetor 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, ka njoftuar Asamblenė e Pėrgjithshme tė KB se hetimet kanė vėrtetuar se ish-zyrtari i lartė i UNMIK-ut, gjermani Xho Trashler, ka kryer disa vepra kriminale dhe ka dėmtuar Kompaninė Energjetike tė Kosovės (KEK) pėr 4.3 milionė dollarė. Hetimet disamujore, qė i ka bėrė administrata pėr kontrollin brenda Kombeve tė Bashkuara, ka vėrtetuar se i akuzuari me rastin e punėsimit ka dhėnė shėnime tė rreme pėr arsimimin e tij, dhe se paratė nga shitja e energjisė elektrike, dedikuar KEK-ut, i ka dėrguar nė konton bankare nė Gjilbraltar qė e ai e ka kontrolluar.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Riinvest: „Strategjia e MTI-sė tė lirohet nga vizionet e paqarta dhe objektivat joreale“
" Ligji pėr koncesionin i paraprin autostradės Vėrmicė-Merdar
" Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive
" BSH: Ulen normat bazė tė interesit me 0.5 pėr qind
" Shqipėri: rriten tarifat e energjisė elektrike
" Ekspertėt parashikojnė thellimin e krizės ekonomike nė Kosovė
" Qeveria merr kompetencat e parezervuara nga UNMIK-u
" Nano: Tė thellojmė reformat dhe shpejtojmė integrimin
" Shkalla e papunėsisė, problem kryesor
" Shkallė e ulėt e inkasimit tė tatimit nė Drenas

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: