| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

KESH investon 2 miliardė lekė nė distribuim

TIRANĖ, 20 qershor 2003 - Kėshilli drejtues i Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), njoftoi se ka miratuar fonde shtesė pėr investime tė reja. Sipas drejtorit tė pėrgjithshėm tė kėsaj Korporate Andi Harasanit, nė sektorin e distribuimit tė elektroenergjisė do tė investohen edhe 2 miliardė lekė tė tjera. Kėto investime bėhen nė kuadėr tė fuqizimit tė sektorit elektroenergjitik tė vendit dhe tė pėrmirėsimit tė furnizimit me elektroenergji.

Mė pak se gjysma e kėtyre mjeteve nga ky fond, rreth 800 milionė lekė do tė investohen nė Tiranė, kryesisht pėr futjen e linjave tė reja elektrike nė zonėn industriale tė qytetit dhe pėr rrjetin 20 kV. Nga burime zyrtare tė Ministrisė shqiptare pėr Industri dhe Energjetikė bėhet e ditur se shuma e gjithmbarshme e investimeve qė KESH-i do tė bėjė gjatė vitit 2003 do tė arrijė vlerėn prej 90 milionė dollarėsh amerikanė.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
" Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės
" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: