| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri: Qeveria ratifikon MTL-nė me Serbinė e Malin e Zi


TIRANĖ, 22 DHJETOR 2003 - Kėshilli i Ministrave nė mbledhjen e tij tė radhės miratoi projektligjin, "Pėr ratifikimin e Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Serbisė dhe Malit tė Zi".

Marrėveshja e Tregtisė sė Lirė ndėrmjet dy vendeve u nėnshkrua nė muajin Nėntor tė kėtij viti nė Romė dhe ėshtė rezultat i proēesit tė angazhimit rajonal. Ndėrkohė ėshtė bashkėrenduar dhe koordinuar edhe me komunitetin e biznesit shqiptar, ndėrmjet pjesmarrėsve nė grupin ndėrministror, por edhe konsultave dhe thithjes sė mendimeve nga ky komunitet.

Pėr ndryshim nga tė gjitha marrėveshjet e tjera tė kėtij lloji tė nėnshkruara deri tani, MTL me Serbinė dhe Malin e Zi pati tė domosdoshėm njė raund tė tretė negociimi, pėr arsye se komuniteti i biznesit tė bujqėsisė paraqiti vėrejtje lidhur me sasitė e konēensionit tė importit shqiptar tė miellit nga Serbia dhe Mali i Zi.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: