| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Bie inflacioni nė Euroland

LUXEMBURG, 20 qershor 2003 – Niveli i inflacionit nė Euroland ka rėnė pėr herė tė parė gjatė dy viteve tė fundit nėn shkallėn 2 pėrqind. Stabiliteti i ēmimeve gjatė muajit maj ka bėrė qė shkalla e inflacionit pėr kėtė muaj tė jetė 1,9 pėrqind. Pėrjashtim bėn vetėm Irlanda, ku niveli i inflacionit nė maj ka qenė 3,9 pėrqind, ndėrsa vendi me inflacionin mė tė ulėt mbetet Gjermania me gjithsejt 0,6 pėrqind. Qysh prej mesit tė vitit tė kaluar ngritja e ēmimeve zakonisht kishte kaluar vlerat prej 2 pėrqind. Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane (BQE), holandezi Wim Duisenberg, ka deklaruar para pak kohėsh nė Bruksel se pėr vitin 2004 prognozat parashohin rėnie tė vazhdueshme tė inflacionit.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Pritet tė pėrsėritet tenderi pėr fabrikėn e tullave "Pėrparimi"
" Kryeministri merr pjesė nė Forumit Ekonomik Evropian
" Memorandum pėr garantimin e investimeve austriake nė Kosovė
" Ish ndėrmarrjet jugosllave nuk kanė pasuri nė Kosovė
" Kuvendi miraton nė parim projektligjin pėr siguri nė punė
" Minatorėt duan tė ndryshojnė formėn e grevės
" U privatizuan edhe 21 ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
" Faza e dytė e privatizimit: Dje u shpallėn fituesit
" Pritet tė themelohet shoqata e kompanive ndėrtimore
" Hyn nė ditėn e katėrt greva e arsimtarėve nė Kosovė

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: