| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Filloi Samiti i Selanikut

SELANIK, 19 qershor 2003 - Nė kuadėr tė Samitit tė BE-sė qė po mbahet nė Selanik, pėrpos ēėshtjeve tė brendshme tė BE-sė, tė shtunėn do tė bisedohet edhe me vendet e Ballkanit Perėndimor. Samiti vlerėsohet si rast i mirė pėr Shqipėrinė, Maqedoninė, Kroacinė, Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Serbinė e Malin e Zi pėr tė filluar procesin e integrimit nė BE.

Sidoqoftė, zėra nga selia e Bashkėsisė Evropiane nė Bruksel kanė tėrhequr vėrejtjen qė tė mos mbivlerėsohet rėndėsia e kėtij samiti. Se sa janė ēėshtjet e Ballkanit tė rėndėsishme pėr opinionin publik nė BE dėshmon edhe fakti qė mediat e Evropės perėndimore nė raportet e tyre nga Selaniku as qė kanė pėrmendur takimin e liderėve tė BE-sė me kolegėt e tyre ballkanik.

Nė kėtė samit do tė marrė pjesė edhe delegacioni nga Kosova, i prirė nga Michael Steiner, e nė pėrbėrje, Kryetari Ibrahim Rugova, Kryeministri Bajram Rexhepi si dhe pėrfaqėsuesi serb Millorad Todoroviq. Kryeadministratori Mihael Shtajner do tė flasė tė shtunėn nė emėr tė delegacionit tė Kosovės.

Serbia dhe Mali i Zi kishin shpresuar qė nė kėtė samit tė ipet drita e gjelbėrt pėr hartimin e analizės sė fizibilitetit pėr kohėn dhe kushtet e lidhjes sė marrėveshjes stabilizim-asociim me BE-nė. Mirėpo, si duket BE-ja nuk ėshtė e kėnaqur me reformat e arritura nė planin e harmonizimit tė sistemeve ekonomike nė mes tė Serbisė dhe Malit tė Zi dhe kjo do tė jetė pengesa kryesore pėr fillimin e hartimit tė kėsaj analize. Shqipėria, pėr dallim, ka filluar procesin e stabilizim-asociimit me BE-nė para disa muajsh dhe nė kėtė samit pritet tė diskutohet ecuria e kėtij procesi.

Gjasat pėr fillimin e dialogut shqiptaro-serb poashtu kanė rėnė pasi qė Qeveria e Serbisė nuk ėshtė treguar e gatshme pėr kėtė. Qarqe diplomatike nė Vjenė vlerėsojnė se fillimi i dialogut mund tė pritet nė korrik, nė kuadėr tė njė iniciative tė Bashkėsisė Evropiane.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: