| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Kuvendi i Kosovės kėrkon Ministri tė Energjetikės

PRISHTINĖ, 19 qershor 2003 - Kuvendi i Kosovės, nė seancėn e rregullt plenare, ka analizuar situatėn energjetike nė vend dhe ka shqyrtuar raportin e Komisionit pėr Tregti dhe Industri mbi gjendjen nė KEK. Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė tėrhequr vėrejtjen pėr menaxhimin e dobėt dhe jotransparent tė KEK-ut nga menaxherėt ndėrkombėtar dhe kanė shprehur dyshimin pėr ekzistimin e strukturave tjera ndėrkombėtare, qė mund tė jenė tė implikuara nė keqpėrdorimet e mjeteve tė dedikuara pėr investime nė KEK. Deputetėt kėrkuan qė kėtyre malverzimeve t’u thuhet ndal, pėrmes zgjerimit tė kompetencave tė Qeverisė sė Kosovės nė fushėn e energjetikės, duke krijuar njė Ministri tė re pėr kėtė lėmi. Kuvendi gjithashtu ka aprovuar 10 rekomandimet vijuese:

1. Tė formohet komisioni parlamentar pėr energjetikė;

2. Tė nxirren ligjet pėr veprimtarinė e KEK-ut: ligji pėr energjetikė, ligji pėr minierat, ligji pėr kėrkimet gjeologjike dhe ligji pėr organin e Rregullatorit;

3. Qeveria e Kosovės tė marrė sa mė shpejt pėrgjegjėsitė nė fushėn e energjetikės dhe tė formohet Ministria pėr Energjetikė;

4. Tė rishqyrtohet ristrukturimi i KEK-ut nė mėnyrė qė tė bėhėt profitabil dhe konkurent nė tregun regjional tė energjisė derisa tė nxirren ligjet pėrkatėse sistemore;

5. KEK-u tė anėtarėsohet si etnitet i veēantė nė Institucionet e sistemit elektroenergjetik tė Evropės Juglindore;

6. Tė pėrkrahet strategjia e ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja energjetike;

7. Tė ndėrtohet linja ndėrlidhėse 400 KW nė mes tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė;

8. Tė pėrkrahet fuqishėm strategjia qė kuadrot vendore nė tė gjitha nivelet tė udhėheqin KEK-un, ndėrsa kuadrot ndėrkombėtare tė marrin rolin e kėshilldhėnėsve;

9. Tė pėrkrahet projekti KEK-PO, pėr rritje tė efektit veprues dhe financiar;

10. Kuvendi tė autorizojė Qendrėn pėr Hulumtime Financiare (FIU) pėr hulumtimin e keqpėrdorimeve eventuale nė KEK.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: