| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Pritet njė rritje e euros deri nė 1,25 USD


Frankfurt, 09 dhjetor 2003 – Euro ka treguar nė fillim tė kėsaj jave njė disponim pėr t’u forcuar edhe mė shumė nė krahasim me valutat tjera. Tė hėnėn niveli i tė ashtuquajturit ECB-Fixing me 1,2218 USD pėr njė euro (tė premten 1,2087) ka qenė mė i larti i tė gjitha kohėrave. Prej fillimit tė vitit 2003 valuta e pėrbashkėt evropiane ėshtė forcuar nė krahasim me dollarin amerikan pėr 16 pėr qind. Shkaku kryesor pėr dollarin e dobėt ėshtė deficiti i dyfishtė nė buxhetin shtetėror dhe nė bilancin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Disa analistė tashmė e janė tė bindur se euro sė shpejti do tė shėnojė njė rritje kontinuale mes 1,23 dhe 1,25 USD. Sot, tė martėn, Banka Qendrore Amerikane do tė analizojė gjendjen aktuale tė krijuar, por ndonjė zvogėlim i vlerave kamatore nuk ėshtė i paraparė.

Pėr ekonominė kosovare rritja e vlerės sė euros mund tė sjellė pėrfitime, ngase produktet e importuara qė paguhen nė dollarė do tė bėhen edhe mė tė lira e mė fitimprurėse nė krahasim me produktet e Bashkimit Evropian. Nė tė kundėrtėn, eksportet kosovare jashtė Eurozonės do tė jenė me tė shtrenjta si pasojė e rritjes sė vlerės sė euros.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: