| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

OPEC-u nuk e ulė prodhimin e naftės


VJENĖ, 05 DHJETOR 2003 - Organizata e vendeve eksportuese tė naftės (OPEK), ashtu siē edhe ishte pritur, nuk e ka ndryshuar sasinė e naftės qė ofrohet nė treg, duke e mbajtur prodhimin nė nivelin prej 24,5 milionė fuēi nė ditė. Konferenca e ministrave tė OPEK-ut nuk i ka ndryshuar kuotat ekzistuese, u shpreh sot njė zėdhėnės i OPEK-ut.

Para fillimit tė kėtij takimi, Arabia Saudite si eksportuesi mė i madh dhe anėtar i rregullt i OPEK-ut, kishte kėrkuar zvogėlimin e prodhimit tė naftės pėr pjesėn e dytė tė vitit 2004. Kjo ēėshtje megjithatė nuk u hap nė konferencėn e sotme, por u shty pėr datėn 10 shkurt, kur nė Algjir do tė organizohet njė konferencė e jashtėzakonshme pėr kėtė kėrkesė.

Ministrat e OPEK-ut kanė apeluar sot te vendet anėtare tė kartelit, qė t'i pėrmbahen sasisė sė prodhimit. Sipas vlerėsimeve jozyrtare disa vende tė OPEK-ut janė duke prodhuar nga njė milion fuēi nė ditė mė shumė se sa qė ishte vendosur mė parė. Posaēėrisht Irani ėshtė pėrmendur si shkelėsi mė i madh i kėtyre kuotave. Sipas kėtyre vlerØsimeve Irani ka prodhuar 10 pėr qind mė shumė se sa qė e ka pasur tė lejuar (3,6 milionė fuēi nė ditė), gjė qė ėshtė pėrgėnjeshtruar nga Teherani zyrtar.

ECIKS ( K. D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Holkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt
" Nė kuvend, drafti pėr "Bioproduktet"
" Solana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė
" Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė
" Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas
" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: