| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Dy pika tė reja kufitare mes Shqipėrisė e Maqedonisė

TIRANĖ, 19 qershor 2003 - Shqipėria dhe Maqedonia kanė rėnė dakord tė hapin edhe dy vendkalime tė reja kufitare, nė Xhepisht-Trebisht dhe ne Steblevė tė Librazhdit. Ky lajm u publikua pas takimit qė Ministri i Jashtėm shqiptar Ilir Meta kishte me Zėvendėskryeministrin e Maqedonisė, Musa Xhaferin. Sipas Metės, ata diskutuan edhe rreth bashkėpunimit nė fusha qė kanė tė bėjnė me decentralizimin dhe reformėn nė administratėn publike, reformėn nė arsim, etj. Por mbi tė gjitha palėt u interesuan pėr forcimin e bashkėpunimit nė luftėn kundėr trafiqeve dhe krimit tė organizuar. Kjo luftė do tė mund tė realizohet me sukses vetėm nėse bėhet liberalizimi i plotė i regjimit tė vizave nė mes tė dy vendeve, theksoi Meta.

Njė rėndėsi e veēantė i’u kushtua nxitjes sė projekteve tė zgjerimit dhe zhvillimit tė Korridorit tė Tetė, qė ėshtė me rėndėsi jetike pėr tė dy vendet.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: