| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėria dhe FMN nėnshkruajnė marrėveshje mirėkuptimi

TIRANĖ - Dje nė Tiranė qeveria shqiptare ka ripėrtėrirė marrėveshjen e mirėkuptimin me Fondin Monetar Ndėrkombėtar (FMN). Nė kėtė marrėveshje, tė cilėn pėr Shqipėrinė e nėnshkruan Kryeministri Fatos Nano, Ministri i Financave, Kastriot Islami dhe Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani, konfirmohet gatishmėria e FMN-sė pėr asistencė dhe pėr akordimin e ndihmave monetare. Qeveria e Shqipėrisė zotohet ndėrkaq, qė nė planin makroekonomik tė vazhdojė pėrpjekjet pėr ruajtjen e inflacionit nė nivelin 2-4 pėrqind, tė ruajė qėndrueshmėrinė e rritjes ekonomike me gati 6 pėrqind nė vit dhe tė mbajė deficitin buxhetor nė nivele tė ulėta. Pėrpos kėsaj, Qeveria shqiptare ėshtė zotuar tė vazhdojė me reformat strukturore, qė kanė tė bėjnė me uljen e evazionit fiskal, shurajen e rrjetit tė dyqaneve „free-shop“dhe luftimin e korrupsionit nė administratė.

Evazioni fiskal nė Shqipėri velrėsohet tė jetė mė i larti nė vendet e Rajonit tė Ballkanit nė raport me Prodhimin e Brendshėm Brutto.

ECIKS (K.D.)

 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines
" KE pėrshėndet marrėveshjen Kosovė-Shqipėri

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: