| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Tė ndėrtohet njė tunel nėnujor Shqipėri-Itali

ROMĖ, 18 qershor 2003 - Gjatė njė vizite, qė i bėri homologut tė tij italian Antonio Martino, Ministri Shqiptar i Mbrojtjes Pandeli Majko ka hedhur idenė e ndėrtimit tė njė tuneli nėnujor, qė do tė lidhte Shqipėrinė me Italinė. Ky tunel, sipas Majkos do tė ndėrtohej nėn Detin Adriatik dhe do tė ishte njė lidhje shumė e mirė nė mes tė dy vendeve. Roli i kėtij tuneli pėr zhvillimin dhe ngritjen e rėndėsisė sė Korridorit tė Tetė do tė ishte jashtėzakonisht i madh. Tė dy ministrat janė pajtuar qė pėr realizimin e njė projekti tė kėtillė, nevojiten shuma tė larta tė mjeteve financiare dhe para sė gjithash njė studim detajor i kėtij projekti. Njėsitet e xhenios tė Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė dhe ushtrisė italiane do tė fillojnė qysh tani studimin e kėtij projekti dhe hulumtimin e mundėsive teknike pėr ndėrtimin e tunelit.

Njė tunel i ngjashėm ėshtė ndėrtuar edhe nė mes tė Francės dhe Britanisė sė Madhe dhe ka vite qė ėshtė nė funksion.

Nė ndėrkohė, gjithashtu nė kuadėr tė plotėsimit tė Korridorit tė Tetė, ėshtė vendosur qė ushtria shqiptare, nė bashkėpunim me atė italiane dhe maqedone tė fillojė realizimin e projektit pėr ndėrtimin e hekurudhės Shqipėri-Maqedoni.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė
" Pogradec: vazhdojnė konsultimet pėr korridorin 8
" Pakti i Stabilitetit jep llogari nė Tiranė
" Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime
" Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
" Banka e Shqipėrisė ulė normėn bazė tė interesit me 0.5 %
" Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės
" Vonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines
" KE pėrshėndet marrėveshjen Kosovė-Shqipėri

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: