| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Nė Evropėn lindore po zhvillohen koncerne tė fuqishme

VJENĖ - Nė Evropėn Lindore po zhvillohen koncerne jashtėzakonisht tė fuqishme, qė shumė shpejt do tė mund tė “gėlltisin” ndėrmarje nga regjioni i BE-sė, vlerėson Heinz Sernetz udhėheqės i bankės sė investimeve Raiffeisen Investment Bank nė Austri. Si koncerne me fuqi jashtėzakonisht tė lartė blerėse dallohen kompanitė ruse, qė kanė arritur t’i mposhtin kompanitė perėdimore jo vetėm nė tregun vendor, mirėpo edhe nė atė rajonal. Sukseset mė tė mėdha tė ndėrmarrjeve ruse janė shėnuar kryesisht nė sektorin e naftės dhe derivateve tė saj. Ky sektor momentalisht ėshtė mjaft lukrativ si rezultat i rritjes sė ēmimeve tė naftės nė muajt e fundit dhe procesit vijues tė privatizmit tė ndėrmarrjeve shtetėrore tė naftės nė Evropėn Juglindore, si pėr shembull tė INA-ės kroate.

Qė me tė vėrtetė kompanitė juglindore blejnė mė shumė nė tregjet vendore, tregon edhe fakti se 63 pėrqind e transakcioneve pėr Mergeers&Acquisition u zhvilluan brenda vendit, nė krahasim me 50 pėrqind tė vitit tė kaluar. Struktura e klientėve pranė Raiffeisen Investment AG ka ndryshuar poashtu. Para dy viteve klientet nga Evropa Juglindore pėrbėnin 10 pėrqind tė klientėve tė gjithmbarshėm, kurse sot pėrbėjnė prej 25 deri nė 30 pėrqind. Si rezultat i kėtyre zhvillimeve, tregon Sernetz, struktura industriale nė Evropėn Juglindore do tė ndryshojė plotėsisht duke i shtyre ndėrmarrjet perėndimore drejt kufijve tė tyre.

ECIKS – (H.M.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Pritet tė pėrsėritet tenderi pėr fabrikėn e tullave "Pėrparimi"
" Kryeministri merr pjesė nė Forumit Ekonomik Evropian
" Memorandum pėr garantimin e investimeve austriake nė Kosovė
" Ish ndėrmarrjet jugosllave nuk kanė pasuri nė Kosovė
" Kuvendi miraton nė parim projektligjin pėr siguri nė punė
" Minatorėt duan tė ndryshojnė formėn e grevės
" U privatizuan edhe 21 ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
" Faza e dytė e privatizimit: Dje u shpallėn fituesit
" Pritet tė themelohet shoqata e kompanive ndėrtimore
" Hyn nė ditėn e katėrt greva e arsimtarėve nė Kosovė

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: