| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri: 6 pėrqind rritje ekonomike pėr vitin 2003


TIRANĖ, 21 TETOR 2003 - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani u takua sot me Misionin e Fondit Monetar Ndėrkombėtar, tė kryesuar nga Hossein Samiei, dhe qė shoqėrohej nga pėrfaqėsuesi i Pėrhershėm i Zyrės sė FMN-sė nė Shqipėri, Jan-Peter Olters.

Temat kryesore tė diskutimit kishin tė bėnin me treguesit kryesorė tė zhvillimit ekonomik si: rritja e Produktit tė Brendshėm Bruto(PBB), zhvillimet inflacioniste dhe politika monetare, privatizimi i Bankės sė Kursimeve dhe zhvillimet e tjera nė tregun financiar.

Nė fjalėn e tij Guvernatori Cani u shpreh se tė dhėnat nga sektori real i ekonomisė flasin pėr arritjen e parashikimit pėr njė rritje ekonomike 6 pėrqind pėr vitin 2003 dhe nuk ka tregues qė kėrcėnojnė kėtė parashikim.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%
" Produkti vendas nė vėshtirėsi
" Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit
" Pėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"
" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: