| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Niveli i tė ardhurave i njejtė me BE-nė vetėm nė vitin 2060!

BRUKSEL - Sipas njė studimi tė “Economist Intelligence Unit (EIU)” nė Bruksel, tė ardhurat nė dhjetė vendet qė do tė aderojnė nė Bashkimin Evropian vitin e ardhshėm do tė arrijnė nivelin e BE-se vetėm nė vitin 2060.

Pėr mė tepėr, sipas studimit, kjo do tė ndodhė vetėm nėse kėto vende i shfrytėzojne nė maksimum mundėsite qė u ofron Bashkimi Evropian. Rrjedhimisht, viti 2060 paraqet njė cak optimist. Sipas drejtorit tė EIU-sė Daniel Franklin, nėse kėto vende nuk i ndryshojnė politikat e tyre ekonomike, niveli i tė ardhurave tė shtetasve tė tyre do tė jetė mė i ulėt se nė pjesėn tjetėr tė Bashkimit Evropian sė paku edhe pėr njė shekull.

Ky studim nuk ėshtė aspak optimist pėr shtetet e Evropės juglindore, pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn, tė cilat ende nuk janė as kandidate zyrtare pėr tė aderuar nė BE dhe ekonomia e tė cilave ėshtė dukshėm prapa asaj tė dhjetė vendeve qė do t’i bashkohen BE-sė vitin e ardhshėm.

ECIKS (E.SH.)

 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Aeroporti i Kukėsit brenda 20 muajve hap dyert
" 5 me 1 pėr terrin !!!
" Bosėt e karburanteve rritin ēmimin e naftės
" Shqipėri: gati projektbuxheti 2004
" SBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė
" Pėrkeqėsohen treguesit e ekonomisė
" Nis spekulimi me euron, leku bie 2 pike
" Sindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%
" Tregtia e lirė me BE: gati lista e produkteve bujqėsore
" Konkurencė rajonale pėr investimet e huaja

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: