| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Ligji kundėr piraterisė mbyll televizionet


TIRANE, 17 TETOR 2003 - Televizionet shqiptare dje u pėrballėn me rregullat e reja tė ligjit kundėr piraterisė televizive. Po dje 6 televizione private nė rrethe janė gjobitur. Nėse ata vazhdojnė tė transmetojnė privatisht, atėherė do mbyllen. Ligji i shumėdiskutuar, qė nė fakt kishte hyrė nė fuqi qė nė shtator, u bė praktik duke nisur qė dje. Televizioneve shqiptare u munguan filmat, dokumentarėt, ndeshjet dhe programet e tjera tė vjedhura nga transmetimet satelitore.

Vetėm TV Klan, Top Channel,News24 dhe disa televizione tė tjera vazhduan transmetimet e njė dite tė zakonshme me njė program me tė drejta tė siguruara. Ndėrsa shumė prej operatorėve tė tjerė televizivė shfaqėn nė ekranet njoftimin pėr rifillimin e mėvonshėm tė transmetimeve. Kjo gjė justifikonte mungesėn e filmave apo programeve tė tjera televizive, tė blera rregullisht e me tė drejta tė plota, qė nuk ekzistonin nė fondin e tyre.

Rregullat e reja kundėr piraterisė televizive i detyruan televizionet shqiptare tė mos rrezikojnė duke transmetuar programe pa tė drejtat e autorit. Pavarėsisht se kjo "i heq" publikut shumė filma, ndeshje e dokumentarė nga "menuja e pėrditshme televizive", kėshtu sigurohen mė shumė mundėsi pėr njė konkurrencė tė ndershme mes televizioneve. Ligji kundėr piraterisė tenton tė orientojė operatorėt televizivė pikėrisht drejt njė tregu tė ndershėm. Rregullat e reja kanė pėr qėllim tė sfumojnė kaosin e krijuar vitet e fundit nė Shqipėri nga televizionet qė transmetonin nė ēdo moment programe tė vjedhura. Vetėm e vetėm pėr tėrheqjen e audiencės nė ekranet e televizioneve shqiptare u shfaqėn filma qė nuk ishin parė ende as nė kinematė europiane, ndeshje qė shkaktuan konflikte dhe dokumentarė tė regjistruar vjedhurazi. E gjithė kjo rriti audiencėn nė ekranet e "televizioneve kioska" dhe uli audiencėn e televizioneve qė respektonin tė drejtat e autorit.

Nė kėto kushte, konkurrenca u bė e vėshtirė, e padrejtė dhe jo e ndershme. Qė dje, ligji i ri kundėr piraterisė nisi tė funksionojė. Ndėrprerja e transmetimeve dhe ulja e orėve tė programit pėr televizionet kioska e tregoi qartė se shumė prej tyre do ta kenė tė vėshtirė t'i rezistojnė ligjit tė ri. Ndėrsa, televizionet qė pėrveē programit i kushtojnė rėndėsi edhe burimit tė tij do tė kenė mundėsi tė paktėn tė konkurrojnė ndershėm.

ECIKS / News 24
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%
" Produkti vendas nė vėshtirėsi
" Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit
" Pėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"
" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: