| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

FMN-ja sjell ekspertėt nė Tiranė


TIRANĖ, 16 TETOR 2003 - Mbėrriti dje nė Tiranė misioni i Fondit Monetar Ndėrkombėtar. Hartimi i buxhetit tė shtetit pėr vitin 2004, paketa e re fiskale, niveli i vjeljes sė tė ardhurave nė tatime dhe dogana, inflacioni apo rritja ekonomike sjellin ekspertėt ndėrkombėtarė nė Shqipėri, tė cilėt pritet qė tė japin sugjerimet e fundit.

Misioni i ekspertėve drejtohet nga shefi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr Shqipėrinė, Hossein Samiei dhe nga Pėrfaqėsuesi i Pėrhershėm Jan Peter Olters. “Mbetet akoma shumė pėr tė bėrė nė pėrmirėsimin e mbledhjes sė tė ardhurave tatimore, si dhe nė pėrmirėsimin e klimės pėr biznesin privat”, -ėshtė shprehur Hossein Samiei 3 muaj mė parė gjatė misionit tė mėparshėm qė vizitoi Shqipėrinė nga datat 15-23 korrik.

Mosrealizimi i tė ardhurave doganore dhe tatimore, zgjerimi i mėtejshėm i bazės sė taksueshme, pėrmirėsimi i marrėdhėnieve me biznesin, reduktimi i pengesave administrative, dakordimi i detyrimeve tė mbetura ndėrmjet institucioneve publike, shlyerja e detyrimeve tė vjetra tė borxhit tė jashtėm, si dhe zgjidhja e detyrimeve tė mbetura financiare tė Albtelekomit deri nė fund tė muajit shtator ishin sfidat qė misioni i Fondit Monetar Ndėrkombėtar i la qeverisė shqiptare 3 muaj mė parė.

Por qėllimi kryesor i kėsaj ėshtė mbikėqyrja e buxhetit tė shtetit dhe paketės fiskale pėr vitin e ardhshėm, si dhe realizimi i tė ardhurave nė institucionet fiskale sipas parashikimeve tė bėra nė fillim tė vitit.

Takimet e misionit tė ekspertėve tė Fondit Monetar do tė pėrqėndrohen kryesisht nė Ministrinė e Financave, Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Tatimeve dhe Doganave, nė Bankėn e Kursimeve, si dhe nė Ministrinė e Ekonomisė.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%
" Produkti vendas nė vėshtirėsi
" Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit
" Pėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"
" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: